Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Essayah ehdottaa matalampaa "kisällipalkkaa" opiskeleville nuorille ja maahanmuuttajille

Lehtikuva
Julkaistu 20.01.2016 11:02

MTV UUTISET

Kristillisdemokraattien puheenjohtaja, kansanedustaja Sari Essayah esittää oppisopimuskoulutuksen ajan palkoille omaa työehtosopimusta ja matalampaa "kisällipalkkaa".

Essayahin mukaansa siitä olisi apua paitsi nuorille niin myös maahanmuuttajille.

– Tällainen ratkaisu voisi edesauttaa myös yhteiskuntasopimusneuvottelujen saamista vauhdikkaasti alkuun, Essayah kertoo lähettämässään tiedotteessa.

Essayah muistuttaa, että nykymuotoinen oppisopimuskoulutus on sidoksissa työsopimussuhteeseen, jossa työnantaja saa pientä koulutuskorvausta työssä oppimisen ohjauksesta aiheutuneisiin kustannuksiin. Myös erinäiset kankeat hallinnolliset prosessit vähentävät Essayahin mukaan yrittäjien intoa tarjota oppisopimuskoulutuspaikkoja. 

– Oppisopimuksen palkkaus tulee sitoa osaamisen karttumiseen. Oppisopimuskoulutuksen aikaisen palkan porrastaminen tutkinnonosien valmistumisen myötä mahdollistuisi omalla ”kisälli-tes:llä”, joka voisi olla opintojen alussa esimerkiksi 40 prosenttia vähemmän kuin työehtosopimus edellyttää. Opintojen lopussa opiskelija on jo ammattilainen ja ansaitsee palkkansa.

Maahanmuuttajille vastaavanlainen oppisopimuskoulutus tarjoaisi Essayahin mukaan kielikoulutusta ammatin vaatimuksista lähtien

– Se olisi nopea väylä työhön esimerkiksi kiinteistöhuollon, rakentamisen ja siivouksen aloilla, jossa meillä on alueellisesti työvoimapulaa. - Hallituspuolueista esitetty ”etninen palkka-ale” ei ole kannatettava ja polkisi työsopimuksia, mutta uskon, että työntekijä- ja työnantajaliitot voisivat sopia tällaisesta mahdollisuudesta oppisopimuskoulutuksen vauhdittamiseksi.

Lisää aiheesta:

Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helpostiEsitys aikuiskoulutustuen lakkauttamisesta saa paljon kritiikkiä – vastoin hallituksen omia tavoitteitaSTTK: Hallitusohjelmaan kirjattava laaja työperäisen maahanmuuton ohjelma – "Lupamenettely kestää aivan liian kauan"SAK lähettää terveisiä kehysriiheen: Sosiaaliturvan heikentäminen julma kannustinTuntipalkka vain 6 euroa – liiton työkokeiluehdotukselle tyrmäys kokeneilta rakennusmiehiltäTyössä oppimisesta haetaan ratkaisua nuorisotyöttömyyteen
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 12:11
    Kuolleet

    Näyttelijä Elina Salo on kuollut

  • 11:30
    Finlandia-palkinto

    Kaunokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat julki

  • 11:11
    Kadonneet

    Missä on mummopyörällä liikkunut mies? Katosi lähes vuosi sitten

  • 10:55
    Janakkala

    Janakkalan ilotuliteräjähdys: Poliisi tutkii

  • 10:43
    Janakkala

    Video näyttää, miten ilotulitteet räjähtelivät Janakkalassa: "Tosi iso jysähdys ja ikkunat helähtivät"