Kansainvälistä jääkiekkoliittoa IIHF:ää 27 vuoden ajan johtanut René Fasel olisi kunnianpuheenjohtajana edelleen oikeutettu osallistumaan liiton päättävään kokoukseen, mutta Prahan MM-kisoihin häntä ei ole päästetty paikalle.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
Useiden skandaalien ryvettämä Fasel jätti tehtävänsä vuonna 2021, mutta sai palveluksistaan IIHF:ssä kunniapuheenjohtajan tittelin.
Kun IIHF:n kongressi kokoontui Prahassa päättämään muun muassa vuoden 2028 MM-kisojen myöntämisestä Ranskalle, Faselilla oli oikeus osallistua kokoukseen.
– Hän on kunniapuheenjohtaja ja siten hänellä on periaatteessa oikeus osallistua kongressiin, myönsi IIHF:n ruotsalainen hallituksen jäsen Anders Larsson Expressen-lehdelle.

