Metalliyhtye Children of Bodomin ex-kitaristi Roope Latvala latelee Ylen haastattelussa rankkoja syytöksiä yhtyeen nokkamies Alexi Laihoa kohtaan.
Vuoden 2015 keväällä uutisoitiin Suomen tunnetuimpiin metallikitaristeihin lukeutuvan Roope Latvalan eronneen suositun metalliyhtye Children of Bodomin riveistä.
Latvala soitti Children of Bodomissa vuodesta 2003 lähtien.
– Ystävämme, veljemme ja kitaristimme 12 vuoden ajan, Roope, ei ole enää bändissä. Koska tiemme erkanivat hyvissä väleissä, toivomme hänelle vain kaikkea hyvää ja kiitämme häntä siitä, että saimme jakaa viimeiset 12 vuotta elämästämme hänen kanssaan, bändi kirjoitti toukokuussa 2015 Facebook-sivullaan.
Nyt Roope Latvala kertoo oman versionsa tapahtumista laajassa Ylen haastattelussa. Mies ei ole koskenut kitaroihinsa potkujensa jälkeen.
Children of Bodomista saatujen potkujen jälkeen 1980-luvulla metalliyhtye Stonessa uransa aloittanut Latvala ajautui alamäkeen. Yhtye oli menossa studioon äänittämään yhdeksättä albumiaan ja Latvalalle kerrottiin, että hänen palveluksiaan Children of Bodomissa ei enää tarvita.

