Uuden hallitusohjelman mukaan jatkossa ensimmäinen sairauspoissaolopäivä olisi työntekijälle palkaton.
Hallitus haluaa myös muuttaa työsopimuslain nykyistä sääntelyä määräaikaisesta työsopimuksesta siten, että jatkossa työsopimus olisi mahdollista tehdä määräaikaisena myös ilman erityistä perustetta vuodeksi.
JHL:n sopimusasiantuntija Jussi Päiviö arvioi MTV Uutisille, että mikäli ensimmäinen sairauspäivä tulee kaikilla aloilla palkattomaksi, tulee se tilastojen valossa mitä todennäköisimmin lisäämään sairauspoissaoloja.
Päiviön mukaan Ruotsissa jo 90-luvulla on huonoja kokemuksia karenssipäivästä.
– Käsitykseni mukaan sairauslomat lähtivät nousiin karenssipäivästä huolimatta, koska otettiin niin kutsutusti koko rahan edestä sairauslomaa.
Sairauslomat pitenevät
Hallitusohjelmassa mainitaan kuitenkin, että karenssipäivää ei tule, jos sairausloma kestää viisi päivää tai sen yli.
–Jatkossa saattaa tulla pitkiä sairauslomia.
– Suurin pelko minulla on se, että jos ensimmäinen sairauslomapäivä on palkaton, tullaan töihin sairaana. Lisäksi se voi aiheuttaa sitä, että tullaan uupuneena töihin, eikä ongelmaan päästä heti käsiksi.
