Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ennen F1-kuskit laihduttivat – nyt lihottavat itseään väkipakolla

Esteban Ocon
Esteban Ocon2016 Getty Images
Julkaistu 26.02.2017 10:53

MTV SPORT

Force India -tallissa kilpaileva Esteban Ocon kertoo, että hänen on täytynyt nostaa painoaan valmistautuessaan alkavan F1-kauden fyysisiin haasteisiin.

Paremman mekaanisen pidon myötä autojen nopeudet kasvavat etenkin mutkissa merkittävästi alkavalla kaudella. Tämä vaatii kuljettajilta aiempaa enemmän fyysistä otetta ja enemmän lihaksia niskan alueella.

- Olin kunnon proteiinidieetillä, minun täytyi pakottaa itseni syömään. Nyt kun lopetin, niin jotakuinkin puoli kiloa katosi. Tämä on ollut rankkaa. Olen tehnyt viikoittain yhdeksän tuntia cardio-treeniä, viettänyt kymmenen tuntia punttisalilla ja tehnyt kaikkea muuta harjoittelua... erittäin kovaa settiä, Ocon sanoi.

Ocon kertoo, ettei paino ole ollut hänelle pituudestaan huolimatta aiemmin mikään isompi ongelma.

- Viime vuonna olin painon kanssa siinä rajoilla, vaikka olenkin erittäin hoikka. Tänä vuonna rajoituksia ei ole, minkä vuoksi talli onkin tehnyt päätöksen, että on parempi tuntea olonsa hyväksi autossa kuin olla alipainoinen ja siten kykenemätön ajamaan. Kaikki on nyt vahvempaa. Kykenin todellakin parantamaan sitä aspektia, Ocon sanoi.

Aiempina vuosina paino oli kuljettajille haittapuoli. Ocon on helpottunut siitä, että säännöt tältäkin osin nyt muuttuvat.

- Nyt voi kehittää itseään paremmin, tehdä enemmän voimaharjoituksia ja syödä halutessaan enemmän. Se on mukava juttu. Kaikki tuntevat olonsa paljon paremmaksi, Ocon tuumaili.

Renault-tallin Jolyon Palmer on samoilla linjoilla muutoksesta Force India -kollegansa kanssa.

- Tämä on ensimmäinen talvi moneen vuoteen, kun painoni on oikeasti noussut. Jouluna herkuttelin täyttä päätä. Viime kaudesta painoni on noussut 3-4 kiloa, mikä on pääasiassa yläkropan kasvanutta vahvuutta, Palmer kertoi.

- Olen viettänyt paljon aikaa salilla tekemässä kovasti töitä. Nyt odotan, miten se työ näkyy radalla, brittikuski lisäsi.

Lähde: Autosport.com

Lisää aiheesta:

Räikkösen kuntovalmentaja kertoo, miten suuri mullistus iski Kimiin ja toiseen F1-kuskiin – "Näytti lähes luurangolta"Valtava muutos: F1-mestari Lewis Hamilton nosti painoaan useita kiloja – latasi suorat sanat roskapuheestaF1-sääntömuutos näkyy Valtteri Bottaksen olossa ja olemuksessa – ”Ensimmäinen talvi terveenä”F1-kuskien ei enää tarvitse vältellä kuntopyörää – sääntömuutos näkyy jo Valtteri Bottaksen olemuksessaBottas ei joudu enää riutumaan – "Rajat tuli löydettyä"F1-kuski määrättiin laihikselle
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • Eilen10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa