Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ennätykselliset metsäpalot pimensivät Brasilian suurimman kaupungin keskellä päivää – musta savu leijaili aavemaisesti pimeän kaupungin yllä

1:28Sao Paulo pimeni maastopalojen takiaVideolta näet, kuinka miljoonakaupunki pimeni keskellä kirkasta päivää.
Julkaistu 22.08.2019 12:10
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Brasilian suurin kaupunki São Paulo pimeni eilen noin kolmen aikaan iltapäivällä paikallista aikaa Amazonissa riehuvien ennätyksellisten metsäpalojen vuoksi, kertoo BBC.

São Paulon asukkaat yllättyivät eilen, kun taivas pimeni keskellä iltapäivää. Sosiaalinen media täyttyi aavemaisista videoista ja kuvista, joissa autojen valot katoavat säkkipimeään kaupunkiin, jonka taivas oli peittynyt sankan, mustan savun alle.


Savu on peräisin lähes 3000 kilometrin päästä Amazonin sademetsän sekä Paraguayn ja Bolivian metsäpaloista.

Paikallinen asukas Gianvitor Dias kertoi BBC:lle, miltä tunnin kestänyt pimennys savuisessa kaupungissa tuntui.

– Se oli kuin päivä olisi muuttunut yöksi. Kaikki kommentoivat sitä, koska edes sadepäivinä ei yleensä tule pimeä, Dias kertoi.

– Se oli todella vaikuttavaa.

Amazonin sademetsässä yli 70 000 paloa

Viime sunnuntaina Brasiliassa oli käynnissä yhteensä 71 497 paloa, ja paloja on myös Bolivian ja Paraguayn puolelle levittyvissä osissa Amazonia.

Brasiliassa on yleensäkin tähän aikaan vuodesta metsäpaloja, kun metsää raivataan laidun- ja viljelysmaaksi. Tässä kuussa paloja on kuitenkin syttynyt 50 prosenttia viime vuotta enemmän, ja Amazonasin osavaltio julisti hätätilan aikaisemmin tässä kuussa.

Brasilian presidenttiä Jair Bolsonaroa  on kritisoitu metsureiden ja maanviljelijöiden rohkaisusta sytyttää metsää tuleen. Bolsonoro aluksi kuittasi palot tavalliseksi metsänhoidoksi, mutta sittemmin hän on vihjannut ympäristöjärjestöjen sytyttäneen ne, koska ne ovat kimpaantuneita rahoituksensa leikkaamisesta.

Lue myös: Brasilian presidentti Amazonin sademetsien paloista: "Olen keisari Nero, joka sytyttää Amazonin tuleen"

Lisää aiheesta:

Amazon palaa taas – Brasilian sademetsissä tuhoisin maastopalopäivä 15 vuoteen, vuorokaudessa yli 3000 paloaBrasilian presidentti laittaa lisää pökköä pesään keskustelussa Amazonin metsätuhoista Ranskan presidentti Macron kuvailee Amazonin maastopaloja kansainväliseksi kriisiksiMaapallon keuhkot ovat tuhoutumassa: Hirvittävät tulipalot riepottelevat Amazonin sademetsiä – "99 prosenttia näistä tulipaloista on ihmisen aiheuttamia"Brasilian presidentti Bolsonaro sademetsien paloista: "Olen keisari Nero, joka sytyttää Amazonin tuleen""Tämä on ihmisten syytä" – Metsäpalot riepottelevat Amazonin sademetsää Brasiliassa ennätysvauhtia: Satelliittikuvista näkyy järkyttävä tuho
BrasiliaMetsäpalotMetsätUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brasilia
  • Eilen23:03
    Ulkomaat

    Brasilian Bolsonaro sairaalaan

  • 12.9.06:36
    Ulkomaat

    Brasilian ex-presidentille pitkä tuomio: Trump yllättyi

  • 7.9.23:32
    Mielenosoitus

    Bolsonaron kannattajat näyttävät voimaansa itsenäisyyspäivän mielenosoituksissa

  • 29.8.06:18
    Yhdysvallat

    Brasilia harkitsee vastatoimia Trumpin tuontitulleille

  • 27.8.05:34
    Ulkomaat

    Bolsonaron pelätään pakenevan – ex-presidentin silmukka kiristyy