Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Energiaviraston johtaja siteerasi talvisodan aikaista kirjettä: "Olisiko yksi villapaita, yhdet villasukat ja 20 astetta lämmintä meille kohtuuton vaatimus?"

2:03Suomalaisten on syytä varautua mahdollisen sähköpulan aiheuttamiin sähkökatkoihin, arvioi kantaverkkoyhtiö FingridSuomalaisten on syytä varautua mahdollisen sähköpulan aiheuttamiin sähkökatkoihin, arvioi kantaverkkoyhtiö Fingrid
Julkaistu 25.08.2022 19:25

Tuulia Kuusela

tuulia.kuusela@mtv.fi

Energiaviraston johtaja Heikki Väisänen puhui Eurooppa-foorumissa, jossa esiteltiin valtion energiansäästökampanja ja vetosi suomalaisiin siteeraamalla talvisodassa taistelleen Lauri Siivosen kirjettä.

Väisänen kiteytti tulevan talven haasteet kertomalla, että mikäli kaikki menee hyvin, sähköt pysyvät päällä. Jos kaikki menee Väisäsen sanoin vihkoon, katkoksia on odotettavissa myös alueilla, jossa sähkökatkoksia ei ole ollut.

– Seuraava puoli vuotta tulee olemaan kohtuuton monelle kuluttajalle ja yritykselle. Silloin voi sanoa, ettei ole kohtuutonta edellyttää, että kaikki osallistuvat jatkosta selviämiseen.

Lue lisää: Näin valtio kehottaa kansalaisia säästämään energiaa: Lyhyet suihkut, viileämmät huoneet, tartu kirjaan – "Vaikka tämä ei itseä kirpaisi, on hyvä pitää huolta naapurista"

Väisänen luki puheenvuoronsa lopuksi Karjalassa sotineen Lauri Siivosen vaimolleen kirjoittaman kirjeen.

"Kysyit eilisessä kirjeessäsi miten tarkenin ne tulipalopakkaset. Olet kuullut turkispompastani. Pompan alla asetakki, kolme villapaitaa. Sen alla flanelli ja aluspaita. Jalassa kahdet alushousut ja yhdet villahousut sekä päällyshousut ja polvensuojukset. Kaikkien näiden päällä kylmää ja tuulta suojaava tukevakankainen lumipuku. Jalassa kahdet tukevat sukat ja tilavat jalkineet. Kahdet lapaset ja rukkaset. Päänsuojus, kaulaliina, kaulansuojus, karvalakki korvilla ja lumitakin hupun päällä vielä kypärä".

– Olisiko yksi villapaita, yhdet villasukat ja 20 astetta lämmintä meille kohtuuton vaatimus? Voitaisiin mennä ehkä vähän alemmaksikin, Väisänen päätti puheenvuoronsa vakuuttavasti.

EnergiaSähköTalvisotaKotimaaLämmitys
not-found-image
Tuulia Kuusela
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Näillä varusteilla Alone Suomi -osallistujat pärjäävät yksin erämaassaTällainen on Alone Suomi -osallistujien vaatimaton pakkauslista – näillä varusteilla on pärjättävä yksin erämaassaPresidenttiehdokkaat paljastivat MTV:lle, miten he tarkenevat kampanjoida paukkupakkasissaPysy lämpimänä pakkasella! Asiantuntija kertoo "suurimman virheen" talvipukeutumisessaKuva: Pärjättiin sitä ennenkin! – Talvimuotia paukkupakkasista sadan vuoden takaaSinunkin vaatekaapistasi löytyy yli 6 miljoonaa erilaista asua – näin lasket, liioitteletko lakanoiden kanssa samalla tavalla

Tuoreimmat aiheesta

Energia
  • 12:56
    Ydinvoima

    Olkiluoto 2:ssa vika – reaktori pikasulkuun

  • Eilen20:07
    Sähkö

    Tuhannet taloudet yhä ilman sähköä Hannes-myrskyn jäljiltä

  • ke11:17
    Myrskyt

    Sääolot vaikeuttavat sähkövikojen korjaamista – MTV seuraa Hannes-myrskyn tuhoja

  • ti19:58
    Sähkö

    Sähkö kallistuu rajusti vuoden viimeisenä päivänä

  • ti14:11
    Myrskyt

    Hannes-myrsky oli 2000-luvun rajuimpia – aallonkorkeus hipoi ennätystä