Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"En edes tiennyt, että Lappi on olemassa" – Kuvat Suomen Lapista pääsivät maailmanlaajuiseen levitykseen

1:46Suomen Lappia hehkutetaan kansainvälisesti
Julkaistu 22.12.2016 10:33
Toimittajan kuva

Pertti Nyberg

pertti.nyberg@mtv.fi

Päivän valkeneminen Kemijoella on valtavan kaunis näky. Ja suomalaiselle se on todella kaunis näky, kun se päätyy vielä maailmanlaajuiseen kuvalevitykseen miljoonien ihmisten ulottuville.

Brittiläinen videokuvaa välittävä kuvatoimisto APTN on lähettänyt kauniit Kemijoen maisemat ja paljon muitakin postikorttimaisia videokuvia kansainväliseen kuvalevitykseen. Yhtiö on tehnyt kuuden minuutin kuvakoosteen, jossa näytetään Lapin parhaat puolet.

Suomalaista katsojaa huvittavat erityisesti Lappiin ihastuneiden ulkomaalaisten turistien kommentit.

– Jos olen rehellinen, niin emme olleet kuulleetkaan aiemmin Lapista, perheensä Rovaniemelle tuonut brittiläinen Tracy Tao sanoo.

APTN kertoo, että Lapissa vierailee yli 350 tuhatta ulkomaalaista turistia. Erityisesti aasialaisia turisteja Lapista löytyy yhä enemmän. Kaiken kaikkiaan lentojen määrä ylittää jo edellisen huippuvuoden, joka oli 2007.

– Aasiassa emme näe revontulia tai joulupukkia, japanilainen Hana Yokobatake kertoo syyn tulla lomailemaan juuri Suomen Lappiin.

Kuvissa esitellään Napapiirin jääravintola, jossa lapsillakin on hauskaa, joulupukin postipaja ja uusi hotelli, jossa jäljitellään lapsuuden puumajoja.

Walesilainen Grantin perhe on niinikään ihastunut Lappiin ja myös suomalaisiin.

– Kun tulee tänne katsomaan lunta ja vaikkapa tonttuja, ilmapiiriä ja suomalaisia ihmisiä, niin näitä kokemuksia ei voi pukea sanoiksi. Tämä on taianomainen paikka, Aaron Grant kertoo videolla.

Lisää aiheesta:

Tämä on ennätyksiä takovan Lapin matkailun salaisuus – talvituristeja on pian jo "liikaa", vaikka samoilla hinnoilla lomailisi AlpeillaYöpyisitkö sinä täällä? MTV pääsi kurkistamaan kansainvälisesti ylistetyn Lumikylän sisälle ennen sen aukeamista: "Lunta on käytetty 20 miljoonaa kiloa"Outo uskomus herättää hilpeyttä: Aasialaisturistit rynnivät revontulien alle tekemään lapsia – "On tämä pohjoisessa ihan yleinen myytti"Video: Lapissa eletään vuoden kiireisintä aikaa - brittiparilla romanttinen kosinta revontulten loisteessa Mediajätti CNN paikalla Levin maailmancupissa: "Luonnon kauneus hämmästyttää" Joulupukin konkurssiuhka kääntyi asiakasryntäykseksi – Lapin matkailuennätykset rikki
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 11:46
    Sää

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä

  • 11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • 07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä