Emmi Peltonen oli tiistaina viimeisen kerran median haastateltavissa ennen kuin aloittaa uransa ensimmäiset aikuisten MM-kisat lyhytohjelmalla keskiviikkona Helsingin Areenassa.
Peltosen vastaukset olivat lyhyitä, mutta parhaan saamansa neuvon kertoessaan hän avasi hiukan sitä ajattelutapaa, jolla lähestyy MM-debyyttiään kotiyleisön edessä.
- En ole velkaa kenellekään. Tämä on minun ensimmäinen kauteni, eikä minun tarvitse näyttää tai todistaa kenellekään mitään, Peltonen kertoi.
Keneltä tämä neuvo tuli?
- Vanhemmilta.
Peltosen äiti Hanna taitoluisteli SM-tasolla, isä Ville ja isoisä Esa kuuluvat suomalaisen jääkiekkoilun kaikkien aikojen suurimpiin.
- Luotan omaan tekemiseen. Haluan, että minulla on itsevarma olo. Pitää keskittyä omaan tekemiseen, vaikka ympärillä olisi hälinää ja ihmisiä, Peltonen linjasi.
Sana ”haluan” toistui Peltosen lyhyissä vastauksissa.
- Haluan olla päättäväinen, hän sanoi.
Kisojen ajan Peltonen asuu hotellissa, vaikka kotimajoituskin olisi tarjolla.
- Hotellissa tulee enemmän kisafiilis. Kotona tuntuisi siltä kuin olisin treeneihin lähdössä.