Keskusta valitsee torstaina uuden maa- ja metsätalousministerin Jari Lepän tilalle. Tällä hetkellä kaksi nimeä nousee ministeripörssin kärkeen.
Suosikit ovat europarlamentaarikko Elsi Katainen ja puolueen varapuheenjohtaja Petri Honkonen. Kansanedustaja Anne Kalmari voi hakea tukea ministerihaluilleen ja paikasta saatetaan joutua myös äänestämään, arvioi keskustalähde.
Ykkösnimeksi on noussut europarlamentaarikko Elsi Katainen Savo-Karjalan vaalipiiristä. Katainen on koulutukseltaan agrologi-AMK ja ammatillisten aineiden opettaja. Kataisen perheellä on lypsykarjatila Pohjois-Savossa.
Katainen on hyvin perillä EU:n maatalouspolitiikasta ja maataloustuista, mikä on suuri vahvuus, jos hänet valitaan maa- ja metsätalousministeriksi.
Tällä hetkellä keskustan puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Annika Saarikko on ainoa nainen keskustan viidestä ministeristä. Myös tämä puoltaisi Kataisen valintaa Lepän seuraajaksi vaalikauden loppuajaksi.
Elsi Katainen on myös samasta vaalipiiristä kuin keskustan konkarit Anu Vehviläinen ja Hannakaisa Heikkinen, jotka molemmat ovat ilmoittaneet jättävänsä eduskunnan tämän vaalikauden jälkeen.
Katainen ei halunnut tänään kommentoida mahdollista ministeriyttä MTV Uutisille.
– Jos minua kysytään ministeriksi, minun täytyy pohtia sitä joka kantilta, toteaa Katainen. Hän sanoo viihtyvänsä hyvin nykyisessä tehtävässään Brysselissä.


