Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Elokuvaohjaaja Toni Kurkimäen isä oli Lapuan patruunatehtaalla kymmeniä henkiä vaatineen räjähdyksen aikana: "Asia, mistä ei ole koskaan puhuttu"

17:58Erikoishaastattelussa Lapua 1976-elokuvan näyttelijä Hannu-Pekka Björkman ja ohjaaja Toni KurkimäkiVideolla Toni Kurkimäki kertoo, miten Lapuan patruunatehtaan räjähdys on vaikuttanut hänen sukuunsa ja millaista taustatyötä teki elokuvaa varten 12 vuoden ajan.
Julkaistu 31.08.2023 19:24
Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Lapua 1976 -elokuvan ohjaajan Toni Kurkimäen suvussa on paljon kokemuksia vuoden 1976 patruunatehtaan räjähdyksestä, joka vaati 40 ihmisen hengen.

Elokuvaohjaaja Toni Kurkimäen uusin elokuva Lapua 1976 saa ensi-iltansa tulevana perjantaina 1. syyskuuta. Elokuva kertoo yhdestä Suomen rauhanajan tuhoisimmista onnettomuuksista: Lapuan patruunatehtaan räjähdyksestä 13. huhtikuuta vuonna 1976. 

Onnettomuudessa menehtyi 40 ja loukkaantui 60 henkilöä. Lapualla asuu nykyään noin 14 000 ihmistä, ja onnettomuuden vaikutukset näkyvät monissa perheissä yhä tänäkin päivänä voimakkaasti. 

Myös Kurkimäen perheessä ja suvussa on läheisiä kokemuksia onnettomuudesta. Hänen isänsä oli töissä Lapuan patruunatehtaalla onnettomuuden aikana. Isä selvisi onnettomuudesta naarmuilla. 

– Tämä on semmoinen asia, mistä ei ole koskaan puhuttu. Olen kuitenkin tiennyt siitä, että isäni siellä oli ja tätini mies myös kuoli tässä onnettomuudessa, ohjaaja kertoi Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa. 

Sen verran isä on onnettomuudesta kertonut, että henkiset vammat olivat paljon pahempia, kuin fyysiset. 

Kurkimäki kertoi kuulleensa asiasta itse aikoinaan ensimmäistä kertaa päiväkodissa. 

– Päiväkoti oli tämän patruunatehtaan vieressä. Se taisi olla joku päiväkotikaveri kun kysyi, että "tiesitkö, että tuolla on ollut semmoinen räjähdys". Ja myöhemmin kysyin siitä äidiltäni, joka vastasi, että "joo, kyllä semmoinen siellä on ollut, ja sun isä oli siellä". 

Lue myös: Mikko Leppilampi muistelee läpimurtorooliaan: "Helmiä ja sikoja -elokuvan ensi-illasta 20 vuotta"

Myöhemmin Kurkimäki sai kuulla muistakin sukulaisista, jotka olivat olleet paikalla onnettomuuden aikaan. Kurkimäen mukaan asiasta alettiin puhua vasta sitten, kun idea elokuvaan syntyi vuonna 2011. 

– Mutta se vähän unohtui, koska kukaan ei koskaan puhunut siitä. Se idea tuli sitten yhtäkkiä, kun ajoin patruunatehtaan ohi, joka on siis keskellä kaupunkia, niin se yhtäkkiä tuli mieleen, että miltähän siellä on mahtanut näyttää ja tuntua, ja miksei kukaan ole tehnyt siitä elokuvaa.

Elokuvan rooleissa ovat muun muassa Linnea Leino, Hannu-Pekka Björkman sekä Konsta Laakso. 

Björkman oli itse onnettomuuden aikaan 7-vuotias ja muistaa sen yhä. 

– Tämä oli vanhempien puheissa kovasti, ja jostain syystä minulla on semmoinen olo, että siitä puhuttiin usein joulun aikaan. Luulen sen liittyneen siihen, että silloin kotona etenkin äiti ajatteli niitä orpoja ja puoliorpoja, joita kuitenkin tuli 64. Ja sitten heidän kohtaloaan mietittiin, ja varmaan oli myös jonkinlaisia keräyksiä mahdollisesti, Björkman muisteli Viiden jälkeen -sohvilla.

Yllä olevalla videolla Toni Kurkimäki kertoo, mitä uutta tietoa sai onnettomuudesta tehdessään siitä hyvin tarkkaa taustatyötä vuosikausien ajan.

Lisää aiheesta:

Salkkarit-tähti Esko Kovero 65 vuotta! Näin outokumpulaispojasta tuli koko kansan tuntema näyttelijäSaana heräsi tiedottomana ruttaantuneen bussin lattialta ympärillään ruumiita – kertoo selviytymistarinansa Konginkankaan turmasta 18 vuoden takaaTsunami vei Aki Sirkesalon perheineen 16 vuotta sitten ja teki heistä "surun kasvot" – nyt Sohvi Sirkesalo muistelee surullisia tapahtumia4-vuotias Nooa kuoli auto-onnettomuudessa – tällaista on lapsensa menettäneen isän suru: "Aluksi uskottelin itselleni, että hän on vain kylässä mummulassa"Sampsan vieressä istunut koulupoika otti kesken aamunavauksen pistoolin repustaan ja ampui kaksi koulukaveriaan – Suomen ensimmäinen kouluampuminen on seurannut miestä 30 vuottaNeljä tarinaa Lapuan tuhoisasta räjähdyksestä: "Siinä hetkessä se iski – se oli äitini työpaikka"
Hannu-Pekka BjörkmanLinnea LeinoElokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Hannu-Pekka Björkman
  • 25.05.202223:16
    Kulttuuri

    Suomalainen Metsurin tarina palkittiin Cannesin elokuvajuhlilla

  • 08.05.202216:44
    Elina Knihtilä

    Elina Knihtilä muistelee Sisäilmaa-sarjan intiimikohtauksia: "Olimme höyhenissä ja tekoveressä"

  • 30.01.202017:27
    Jörn Donner

    Jörn Donner muistetaan kulttuurin suurmiehenä ja kansanedustajana – näin hän kommentoi lähestyvää kuolemaa viime keväänä MTV Uutisille

  • 05.05.201908:01
    Nyrkki

    Suomalaissarja kiinnitti kansainvälisen huomion – tältä näyttää Jussi-voittaja Hannu-Pekka Björkmanin tähdittämä salaperäinen Nyrkki

  • 30.03.201907:00
    M/S Romantic

    Kommentti: M/S Romantic osuu suoraan suomalaisuuden ytimeen – hittisarja naurattaa, ahdistaa ja saa kiemurtelemaan myötähäpeästä