Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Elijah Wood puhuu lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista – "Hollywoodissa on paljon pimeyttä"

Elijah Wood dj-keikalla Las Vegasissa 19. maaliskuuta 2016.
Elijah Wood dj-keikalla Las Vegasissa 19. maaliskuuta 2016.AKM Images / GSI Media/All Over Press
Julkaistu 23.05.2016 20:26

MTV VIIHDE

Muun muassa Taru Sormusten Herrasta -elokuvista tuttu tähti puhuu brittilehden artikkelissa lasten hyväksikäytöstä.

Näyttelijätähti Elijah Wood, 35, vertaa Hollywoodissa tapahtuvaa lasten hyväksikäyttöä Brittein saarilla järkyttäneeseen Jimmy Savilen tapaukseen.

Vuonna 2011 kuollut Savile oli muun muassa Top of the Pops -ohjelmaa juontanut televisiojuontaja, jonka epäiltiin syyllistyneen satojen lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön yli 40 vuoden kuluessa.

Wood oli kahdeksanvuotias, kun hänet nähtiin ensimmäisen kerran valkokankailla elokuvassa Paluu tulevaisuuteen II (1989).

Elijah Wood sanoo Sunday Timesin haastattelussa välttyneensä itse lapsena joutumasta vaikutusvaltaisten tahojen suojelemien pedofiilien kynsiin, mutta monille muille lapsinäyttelijöille ei käynyt yhtä hyvin.

Hän sanoo myös uskovansa, että hyväksikäyttöä tapahtuu edelleen.

– Tällä alalla on paljon niin sanottuja myrkkykäärmeitä, ihmisiä, joiden mielessä on vain ja ainoastaan oma etu. Siellä on paljon pimeyttä, Wood sanoo haastattelussa The Telegraphin mukaan.

Elijah Wood kertoo, että hän ei päätynyt juhliin, jossa oli paikalla paljon hyväksikäyttäviä ihmisiä. Hänen äitinsä ei päästänyt häntä juhliin.


Myös muun muassa Gremlins-elokuvassa näytellyt 1980-luvun lapsitähti Corey Feldman on kertonut olleensa teini-ikäisenä hyväksikäyttäjien ympäröimänä. Hän on kärsinyt aikuisiällä mielenterveysongelmista, alkoholismista ja huumeriippuvuudesta.

Lisää aiheesta:

Josh Hartnett paljastaa, miksi päätti jättää Hollywoodin taakseenPrinssi Andrew'n kuninkaallisen elämän sinetöineestä katastrofihaastattelusta elokuva – päätähti katui välittömästi roolin saatuaanTäydelliset naiset -tähti Felicity Huffmanin "vanha elämä kuoli" lahjontaskandaalin myötäEntinen Disney-tähti siirtyi aikuisviihdealalle – tienaa nyt käsittämättömiä summia: "En olisi koskaan osannut ennustaa tätä"Paljastuuko Hollywoodin huhuttu pedofiliarinki? Poliisi tutkii entisen lapsitähden hurjat väitteetHollywood-tähden karmea muisto – ohjaaja käytti hyväksi koe-esiintymisessä
Hollywood

Tuoreimmat aiheesta

Hollywood
  • Eilen17:37
    Katy Perry

    Suhdehuhuille vahvistus – Katy Perry ja Justin Trudeau hempeilivät näkyvästi Pariisissa

  • 23.10.10:12
    P. Diddy

    Sean "Diddy" Combs oli päästä hengestään vankilassa – ystävä kertoo: "Heräsi veitsi kurkullaan"

  • 22.10.17:50
    Sisu

    Sisu 2 -ohjaaja: Näin suomalaisilla tarinoilla valloitetaan maailma – "Boolssit esiin, ei nysvätä"

  • 18.10.11:50
    Britney Spears

    Britney Spears vastaa ex-miehensä Kevin Federlinen kirjasyytöksiin: "Jos todella rakastat, et auta häntä nöyryyttämällä"

  • 16.10.18:30
    Mel Gibson

    Jaakko Ohtoselle kuittailtiin yhdysvaltalaissarjassa – näin hän reagoi