Eläkeläismies innostui kutomisesta – "Syy nousta sängystä ylös"
Ohiolainen EJ Jones ihastui Irlannissa paikallisiin villapaitoihin ja päätti opetella neulomaan niitä itse.
Kun EJ Jones lähti 15 vuotta sitten työmatkalle Irlantiin, hän tuskin aavisti innostuvansa siellä kutomisesta.
Jones ihasteli irlantilaisten koristeellisia kalastajaneuleita. Hän osti sellaisen itselleenkin, mutta se ei riittänyt Jonesille. Hän halusi opetella kutomaan niitä itse.
Neuleissaan hän käyttää vain luonnonmateriaaleja.
– Suosikkimateriaalejani ovat kashmir, kamelinkarva ja villa, Jones kertoo Broad and high -ohjelman videolla.
Kashmir-lanka on kuitenkin niin kallista, että hän ei raaski ostaa sitä uutena. Jones kiertelee kirpputoreja ja etsii laadukkaita, mutta edullisia kashmirneuleita ja purkaa niistä itselleen uutta lankaa.
Villapaitojen lisäksi kierrätyslangoista syntyy erilaisia pipoja ja hattuja, joista jokainen on ainutlaatuinen.
Jonesin jäätyä eläkkeelle hänellä on aikaa kutoa joka päivä.
– Kutominen antaa minulle syyn nousta aamuisin sängystä, hän sanoo videolla.
Katso videolta, kuinka EJ Jones purkaa kierrätysneuleen käden käänteessä ja loihtii langoista hienoja päähineitä.
Lähde: Broad and high
Uusimmat
-
08:22
Orpo: Yksityistä sektoria tarvitaan vahvemmin mukaan soteen: "Mikään kapasiteetti ei riitä julkisessa" – suora lähetys käynnissä
-
08:18
Inflaatio hidastui toukokuussa – ruoka kallistui eniten
-
07:54
Florida Panthersin yllättämä NHL-seura palkkasi uuden seurapomon
-
07:21
Sauli Niinistö matkaa Brasiliaan ja tapaa maan presidentin
-
07:01
Suomen tuntematon urheilusuuruus palaa maajoukkuepaitaan – "Jäämies" noussut lajilegendaksi maailmalla
-
06:57
Venäjä jatkoi ilmaiskuja Kiovaan, kolmen ihmisen kerrotaan kuolleen – MTV seuraa sotaa
-
06:55
Ismo Alangon bändikaverit tekivät aikoinaan Zen Cafén jäsenille festarikepposen: "Siitä tuli kallis lasku"
-
06:45
Millaiset tekijät vaikuttavat koiran luonteeseen? Rotu ei määritä kaikkea
-
06:39
Sevilla palasi taas Eurooppa-liigan valtiaaksi – pettynyt Jose Mourinho kohahdutti tempullaan
-
06:30
Hyundai-pomolta maukas viesti Teemu Suniselle? "Tärkeä osa tiimiämme nyt ja tulevaisuudessa"
-
06:08
Asiantuntija ei usko puheisiin "Putinin kokin" vallankaappausaikeista: "Hän ei ole sotapäällikkö"
-
06:01
SM-liigan sensaatiomestari turmion tiellä: Johtoporras pakenee ja pelaajat välttelevät – Sihvonen: "Ei kenenkään käsissä"
-
06:00
Kesän leväennuste: Lämmin ja tyyni sää voi kasvattaa sinileväkukinnat voimakkaiksi
-
05:44
Ravintola-ala: Valtaosa ulkomaisista työntekijöistä tienaa alle 1 600 euroa – tässä syy
-
05:34
Yksityisen sosiaalipalvelualan lakko laajenee tänään
-
05:33
Kolmevuotias lapsi rimpuili rattaissa, äiti läimi avokämmenellä, kiroili ja karjui – sivullinen soitti hätäkeskukseen
-
05:20
Edustajainhuone hyväksyi Yhdysvaltain velkakaton nostamista koskevan sopimuksen
-
22:43
EU-parlamentti haluaa estää Unkarilta EU-puheenjohtajuuden ensi vuonna – "Viktor Orban näyttää yhä elävän kuvitelmassa..."
-
22:32
Onko sähköpotkulaudoilla ikärajaa?
-
22:14
Hallitusneuvottelujen sopua ulko- ja turvallisuuspolitiikasta hiertää enää kiista kehitysyhteistyön leikkauksista
-
Lataa lisää