Ranskan MM-rallissa kolmantena oleva Norjan Petter Solberg teki pienen ajovirheen kilpailun 19. erikoiskokeella.
Solberg pyöräytti Citroen-autonsa erikoiskokeen alkuosalla, mutta pääsi varsin pian jatkamaan kisaamista. Solberg menetti spinnaukseen reilut parikymmentä sekuntia.
Neljäntenä kisassa ajava Jari-Matti Latvala sai kavennettua eronsa norjalaiseen nähden 20 sekuntiin. Latvala ei tosin ole kauheasti hyötymässä tilanteesta, sillä hän on ilmoittanut auttavansa tänään Ford-tallikaverinsa Mikko Hirvosen mestaruustaistoa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että Latvala tulee päästämään Hirvosen tuloslistalla edelleen.
Kisan kärjessä ajavien Sebastien Ogierin ja Dani Sordon sekuntitaisto jatkuu kiivaana. 19. erikoiskokeen jälkeen tilanne on 4,9 sekuntia Ogierin hyväksi.
Kilpailusta on jäljellä vielä neljä erikoiskoetta.
Kisan päättävä Power Stage -erikoiskoe esitetään suorana lähetyksenä MTV3 MAXilla ja Katsomo.fissä kello 14.00 alkaen!

