Ranskan MM-rallin kärkitaisto jatkuu erittäin tasaväkisenä: kolme kärkikuskia mahtuvat sekunnin sisälle.
Yhdeksännen erikoiskokeen jälkeen kisaa johtaa yhä Dani Sordo, mutta toisena oleva Norjan Petter Solberg on vain 0,3 sekunnin päässä. Lisäksi isäntämaan Sebastien Ogier on 0,5 sekunnin päässä Solbergista.
Kärjen takana viidentenä ja kuudentena taistelevat Jari-Matti Latvala ja Mikko Hirvonen jäivät päivän avausetapilla reilut neljä sekuntia Ogierin pohja-ajasta.
- Vähän oli varovainen aloitus meiltä. Katsotaan, miten päivä lähtee etenemään, Hirvonen totesi ralliradiolle.
Perjantaina keskeytykset kokeneet Sebastien Loeb ja Kimi Räikkönen eivät jatka kilpailua lauantaina. Loebin Citroeniin iski moottoriongelma ja Räikkönen puolestaan kolaroi autonsa.
Lauantaina ajetaan vielä kahdeksan erikoiskoetta. Kilpailu päättyy sunnuntaina.

