Jari-Matti Latvala nappasi pohja-ajan Ranskan MM-rallin 16. erikoiskokeella.
Kyseessä oli Latvalan toinen pohja-aika viikonlopun kilpailussa. Myös perjantaina hän oli kertaalleen nopein. Lauantaina hän on joutunut hakemaan ajovirettä ja hänellä on ollut ongelmia jarrutuspaikkojen suhteen.
- Vihdoinkin onnisti. Suurin ongelmani on se, että suorituksestani puuttuu tasaisuus. Välillä olen asfalttikuski ja välillä olen sorakuski, Latvala kommentoi ralliradiolle.
Latvala on kisan kokonaistilanteessa neljäntenä. Kärjessä jatkaa isäntämaan Sebastien Ogier, jolla on seitsemän sekunnin ero toisena olevaan Mini-kuski Dani Sordoon. Norjan Petter Solberg on kolmantena 49,6 sekuntia kärkeä perässä.
Mikko Hirvonen jatkaa taisteluaan viidennellä sijalla. Hirvonen on lauantain aikana keskittynyt pitämään Fordinsa tiellä ja ongelmien välttelyyn. Samalla Hirvosen ero kärkeen on kasvanut lähes kolmeen minuuttiin, mutta lähimmät uhkaajat ovat takana vieläkin yli kolmen minuutin päässä.
Perjantaina keskeytykset kokeneet Sebastien Loeb ja Kimi Räikkönen eivät jatkaneet kilpailua lauantaina. Loebin Citroeniin iski moottoriongelma ja Räikkönen puolestaan kolaroi autonsa.
Lauantaina ajetaan vielä yksi erikoiskoe. Kilpailun kuusi viimeistä erikoiskoetta ajetaan sunnuntaina.

