Citroën-kuljettajat Sébastien Loeb ja Dani Sordo ovat tukevassa kaksoisjohdossa, kun Irlannin MM-rallin toinen ajopäivä lähestyy loppuaan.
Kolmantena oleva Mikko Hirvonen on jäänyt kärjestä lähes kaksi ja puoli minuuttia. Sordokin on yli minuutin päässä kilpailua johtavasta Loebistä.
Hirvonen taisteli vielä aamulla Sordon kanssa kakkossijasta. Suomalaiskuskin autosta kuitenkin petti 10. erikoiskokeen loppuosalla ohjaustehostin, minkä seurauksena suomalaiskuski joutui hölläämään vauhtiaan hieman. Hirvonen ei pystynyt korjauttamaan autoaan erikoiskokeiden välillä, joten hän joutui ajamaan koko 11. erikoiskokeen läpi ilman ohjaustehostinta.
Iltapäivän avanneella erikoiskokeella Hirvonen kaasutteli pohja-ajan, mutta ei pystynyt EK13:lla vastaamaan Citroën-kuskien vauhtiin.
Lauantaina kilpailua superrallisäännöllä jatkanut Jari-Matti Latvala rikkoi EK12:n lopussa oikean eturenkaansa, mutta ei menettänyt juurikaan aikaa. Latvala on kuitenkin jäänyt kärjestä yli 23 minuuttia.
Seuraa kilpailun etenemistä Tulospalvelusta!
Katso rallivideoita Netti-tv:stä
Irlannin MM-ralli, tilanne EK 13/19:
