Yhteydenpidon, järjestäytymisen ja tiedonsaannin helpottamisen lisäksi sometus voi vaarantaa yksityisyydensuojan sekä aiheuttaa riippuvuutta ja ähkyn tunnetta. Somesta voi pitää joulupaaston, mutta täydellisestä ulkopuolelle jättäytymisestä lienee kuitenkin enemmän haittaa kuin hyötyä.
Netin käyttö ja sosiaalinen media ovat läpäisseet yhteiskuntamme ikäryhmästä riippumatta, ja yhä harvempi suomalainen elää enää täysin somen ulkopuolella.
Suomalaiset ovat iästä riippumatta löytäneet some. Tilastokeskuksen mukaan viime vuonna 60 prosenttia 16–89-vuotiaista käytti sosiaalisen median yhteisöpalveluja. Nuorista, 16–24-vuotiaista, näitä käyttää säännöllisesti jopa 96 prosenttia, ja iäkkäämmistä, 75–89-vuotiaistakin 12 prosenttia.
Prosenttien ulkopuolelle kuitenkin jää osa väestöstä. Kaikkia ei löydä somesta. Mahdolliseen somettomuuteen vaikuttavat iän lisäksi esimerkiksi puutteelliset tiedot ja taidot käytön omaksumisessa sekä aatteellisuus.
– Monet saattavat vältellä sosiaalista mediaa, koska ne ovat läpeensä kaupallisia. Henkilökohtaisia tietoja ei haluta markkinoijien käyttöön, arvelee Helsingin yliopiston viestinnän yliopistonlehtori Janne Matikainen.
Erityisesti nuoret ovat huolissaan yksityisyydensuojastaan. Toisaalta, tähän liittyy ristiriita: samalla kun nuoriso haluaa varjella yksityisyyttään, juuri he käyttävät kaikista eniten sosiaalista mediaa.
