Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eduskunnan takahuone: Miksi apulaispormestarin työ ei kelpaa, Eveliina Heinäluoma ja Atte Harjanne?

21:26Miksi apulaispormestarin tehtävä ei kiinnosta kansanedustajiaKatso Heinäluoman ja Harjanteen haastattelu tästä!
Julkaistu 06.05.2025 18:54
Toimittajan kuva

Antonia Berg

antonia.berg@mtv.fi

Helsingin apulaispormestarin tehtävästä kieltäytyneiden Eveliina Heinäluoman (sd.) ja Atte Harjanteen (vihr.) mukaan kuntavaalien äänestäjille ei ollut tarpeen kertoa erikseen, että he eivät aio ottaa apulaispormestarin tehtävää vastaan, mikäli heistä ei tule pormestaria. 

Eveliina Heinäluoma oli koko maan äänikuningatar 19 157 äänellä. Atte Harjanne sai 6 220 ääntä, mikä oli neljänneksi eniten Helsingissä. 

Vaalien jälkeisessä keskustelussa, monet ovat ihmetelleet, miksi  pormestariehdokkaat Heinäluoma ja Harjanne eivät ottaneet vastaan apulaispormestarin tehtäviä.

 Heinäluoma ja Harjanne toteavat Eduskunnan Takahuoneessa, ettei pormestariehdokkuus automaattisesti tarkoita, että ehdokas olisi myös valmis apulaispormestariksi. 

– Omalta osaltani pohdin kyllä mitä teen, kun olen saanut näin vahvan tuen. Tulin siihen tulokseen, että tavoittelen Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtajan tehtävää, kertoo Heinäluoma. 

Kansanedustajana tärkeä tehtävä hoidettavana

Joidenkin mielestä SDP:n paikka kaupunkiympäristön toimialan apulaispormestarina olisi vielä kovempi. Heinäluoman mukaan valtuustoon puheenjohtajuus ja kansanedustajuus ovat yhdistettävissä. Apulaispormestarin tehtäviä taas ei hänen mukaansa voi yhdistää kansanedustajan työhön. 

– Sanna Marin oli esimerkiksi Tampereen valtuuston puheenjohtajana näkyvä henkilö. Tällä tavalla minulla on myös kansanedustajana mandaattia puolustaa Helsinkiä ja kehittää kaupunkia, Heinäluoma jatkaa. 

Atte Harjanne perustelee kieltäytymistään sillä, että apulaispormestarin tehtävä kaupungin hallintojärjestelmässä on hyvin erilainen, kuin pormestarin tehtävä, johon hän itse pyrki. 

– Mietittyäni niin niitä asioita, jotka ovat itselleni tärkeimpiä ja minun vahvuuksiani, niin tulin siihen tulokseen, että paremmin pelaan kansanedustajan pelipaikalta, selittää Harjanne.

Olisiko pitänyt kertoa jo kampanjan aikana, ettet ota apulaispormestarin tehtävä vastaan?

– Päinvastoin moni on tullut kertomaan, että he ymmärtävät tämän ratkaisun ja antanut kannustusta. Kyllä se on niin, että kampanjan aikana ehdokas fokusoituu siihen mitä tavoittelee. Tässä tapauksessa pormestarin tehtävää, kertoo Heinäluoma.  

– Silloin kun on kansanedustaja, joka on hyvin arvokas tehtävä, pitää tarkkaan miettiä, minkä tehtävän takia siitä olisi valmis luopumaan. Pääkaupungin pormestari olisi ilman muuta sellainen, mutta apulaispormestarin kanssa on jo kova pohdinta, kiteyttää Harjanne.
 

Lisää aiheesta:

Äänikuningatar Heinäluoma kieltäytyy hakemasta Helsingin johtopaikkaa – mutta hakee toistaHän nousee Ilmari Nurmisen tilalle eduskuntaan: "Härdelli päällä"Äänikuningatar Elina Valtonen keventäisi Helsingin kuntaveroa ja ottaisi lisää velkaa: "Turha maksattaa yhdellä sukupolvella""Sanna Marin osaa nyt jotain, mitä muut eivät osaa" – Pöllöraati puntaroi kuntavaaliasetelmia ja Kirsi Pihan pormestariehdokkuutta: "Hän jalomielisesti suostui"Suomen kuntavaaliasetelma täysin levällään: Kärkiehdokkaiden poisjäännistä valtaisa tyhjiö – "Nyt on kova suhina, miten puolueet hyödyntävät tämän"Kokoomuksen Sari Sarkomaa: Vapaavuoren päätös jättää politiikka oli kokoomukselle valtava yllätys – seuraajan löytäminen haastavaa: "Täytyy ottaa Vapaavuori-lasit pois silmiltä"
PolitiikkaEduskunnan takahuoneHelsinkiSDPVihreätKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 10:58
    Perussuomalaiset

    Gallup-asiantuntija: Perussuomalaisilla paukkuja mennä ohi kokoomuksen

  • 08:05
    Volodymyr Zelenskyi

    Ukrainan Zelenskyi tapaa Euroopan johtajia Tanskassa

  • 06:26
    Puolueet

    Ylen gallup: Perussuomalaiset nousi keskustan ohi kolmanneksi suosituimmaksi

  • Eilen22:39
    Veneet ja laivat

    Ranska tutkii epäilyttävää Venäjän varjolaivaston tankkeria – miehistön jäseniä otettu kiinni

  • Eilen19:54
    Dronet

    Orpo: Keskustelut droonimuurista hyvät, mutta toivoin enemmän konkretiaa