Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Doug Shedden katsoo edelleen kaikki Leijonien pelit – "Suomi on minun joukkueeni"

7:59Pentti Matikainen: Kanada cupin Leijonat-urotyö uran makein ottelu
Julkaistu 17.05.2018 12:20
Toimittajan kuva

Mikko Korvenkari

mikko.korvenkari@mtv.fi

Suomen jääkiekkomaajoukkueen entinen päävalmentaja Doug Shedden kertoo MTV Sportin haastattelussa seuraavansa tiiviisti Leijonien pelejä MM-turnauksessa. Konkarivalmentaja povaa Suomi-Sveitsi-ottelusta vähämaalista ja tasaista ottelua.

MAINOS

MM-puolivälierä
Suomi–Sveitsi

Torstaina klo 21.15 MTV3:lla ja C More Sport 1:llä.

Jääkiekon MM-kisojen kaikki 64 ottelua näet C Moren suoratoistopalvelusta.

Katso videolta Pentti Matikaisen haastattelu aamun Huomenta Suomessa.

Leijonien, Helsingin IFK:n ja Jokereiden entinen päävalmentaja Doug Shedden vastaa puhelimeen Yhdysvaltojen Floridassa. Tarkalleen ottaen  jääkiekkovalmentaja tarttuu luuriin sateensuojassa paikallisella golfkentällä.

Golfin pelaamisen lisäksi Sheddenin päivät ovat viime päivinä täyttyneet jääkiekon MM-kisojen seuraamisesta.

Kun Sheddeniltä kysyy, onko hän seurannut Suomen pelejä MM-kisoissa, niin puhelimen päässä on hetken hiljaisuus ja sitten vastaus tulee jopa hieman tuohtuneeseen äänensävyyn –  ikään kuin olisin kysynyt täysin itsestään selvää asiaa.


– Olenko seurannut Suomen pelejä? No tietenkin minä olen seurannut Suomen pelejä. Katson kaikki Suomen pelit. Onhan Suomi minun joukkueeni. Suomen pelejä on ollut ilo katsoa. Se on ollut sellaista hyvin raikkaan näköistä jääkiekkoa, kanadalaisvalmentaja Shedden vastaa.

Useita vuosia Sveitsin pääsarjassa valmentanut Shedden povaa Suomi-Sveitsi-pelistä tasaista vääntöä.

– Jos Suomi pelaa omilla vahvuuksillaan, eli varsinkin kurinalaista joukkuepeliä, niin voitto pitäisi tulla. Mutta uskon, että tiukoille menee. Tuskin kovin montaa maalia ottelussa tullaan näkemään. Peli tulee ratkeamaan sellaisiin yksittäisiin pelaajiin, jotka ovat valmiita varastamaan show’n, sanoo Shedden.

LUE MYÖS: Tällainen on Leijonien tie MM-finaaliin – unelmahuipennus mahdollinen!

Sheddenin mielestä myös Sveitsillä on iskukykyinen joukkue.

– Sveitsillä on todella hyviä NHL-pelaajia kuten Roman Josi. Joukkueena heidän vahvuus on luisteluvoima – ja nopeus. Heidän pelaajiensa luistelunopeus on peräisin Sveitsin jääkiekkoliigasta. Se on nykyään jopa vauhdikkaampi sarja kuin SM-liiga. Muutenkin Sveitsi on mennyt isoin harppauksin eteenpäin jääkiekkomaana. Siitä kertoo varsinkin Sveitsin NHL-pelaajien kasvanut määrä.

LUE MYÖS: Doug Shedden haluaa takaisin Suomeen valmentamaan: "Meillä kaikilla on ikävä Suomea"

Lisää aiheesta:

Leijonien ensikertalainen hämmästyi MM-leirin alussa – nostaa esille seikan, millä Suomi menestyy: "On se sitten pubiliiga tai MM-kisat"Kuumentaako Leijonien kapteeniksi valittu Marko Anttila jälleen NHL-supertähdet? – "En voi kieltää, ettenkö sitä oikeasti yrittäisikin"Doug Shedden haluaa takaisin Suomeen valmentamaan: "Meillä kaikilla on ikävä Suomea"Jesse Joensuu varoittaa Leijonia Jokerit-seurakavereistaan – "Ei läpihuutojuttu""Ottelusta voi tulla Suomelle vaikea" – Etelä-Korean jääkiekon asiantuntija varoittaa LeijoniaLeijonien entinen luottohyökkääjä ihmettelee mediakritiikkiä
JääkiekkoMM-jääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • 00:26
    NHL

    Patrik Laineesta huolestuttava paljastus

  • Eilen21:00
    Liiga

    HIFK:lle ruma selkäsauna – Doug Shedden joutui heti ylitöihin SM-liigassa

  • Eilen19:52
    Liiga

    Nöyryytys! HIFK sukeltaa – ruotsalaisvahdilla kammottava debyytti

  • Eilen19:18
    Liiga

    Doug Sheddenille heti kylmä suihku

  • Eilen18:55
    Liiga

    Tätä on odotettu: SM-liigan hyökkääjätaituri onnistui viimein maalinteossa