Pitkäaikainen Findan osakesijoittaja kertoo olevansa tyytyväinen tiistaina ilmoitettuihin DNA-kauppoihin, sillä se merkitsi myös suuromistaja Findan ja PHP Holdingin osakkeiden arvon nousua.
Norjalainen Telenor ilmoitti tiistaina ostavansa suomalaisen matkapuhelinoperaattori DNA:n osake-enemmistön kahdelta suurimmalta omistajalta, Finda Oy:ltä ja PHP Holdingilta. Reippaan neljänneksen DNA:sta omistavan Findan osuus kaupan arvosta on reilut 781 miljoonaa euroa.
Findaan jo vuosien ajan sijoittanut, pyynnöstään nimettömänä pysyttelevä henkilö, kertoo MTV Uutisille olevansa tyytyväinen suuromistajien peliliikkeeseen.
– Pääomistajilta hatunnoston arvoinen suoritus siitä, että he ovat saaneet tämän jutun maaliin. Vaikka muutamat omistavat tahot ovat tienanneet tässä kymmeniä miljoonia, tämä on ehdottomasti ollut myös paras tapa siihen, että yksittäinen puhelinosakkeenkin omistaja saa sen arvon, mikä osakkeella on ollut, sijoittaja kuvailee.
Lue myös: DNA-asiakkaat voivat olla huoletta Telenor-kaupasta – asiantuntija hehkuttaa suomalaisoperaattorin menestystä: "Tavattoman hyvässä tuloskunnossa"
Sijoitusten arvo noin nelinkertaistunut
Pitkäaikaiseksi sijoittajaksi itseään kuvaileva henkilö sanoo omistavansa noin 6 000 Findan osaketta, joten aivan piensijoittajasta ei ole kyse. Osakkeet hän kertoo hankkineensa sijoituspalvelukonserni Privanetistä, josta niitä voi hankkia kuka tahansa.
