Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Der Spiegel: Israelin maahyökkäys alkaa Bidenin vierailun jälkeen

0:54Miksi siviilit joutuvat uhreiksi Israelin ja Hamasin sodassa?Miksi siviilit joutuvat Israelin ja Hamasin sodan uhreiksi?
Julkaistu 17.10.2023 12:22
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Yhä enemmän on havaittavissa merkkejä, ettei Israelin maahyökkäys ala ennen kuin Yhdysvaltain presidentti Joe Biden on päättänyt vierailunsa Israelissa, kertoo saksalaislehti Der Spiegel tietoihinsa nojaten.

Bidenin on määrä saapua Israeliin keskiviikkona. Hän tapaa muun muassa Israelin pääministeri Benjamin Netanjahun.

Israelin laajaa maahyökkäystä Gazaan on odotettu siitä lähtien, kun Hamas teki laajan hyökkäyksen Israeliin lauantaina 7. lokakuuta.

Pääministeri Netanjahu on todennut, että Gazan pommitukset ovat "vasta alkua". Israelin armeijan tiedottajan Richard Hechtin mukaan Israel valmistautuu nyt sodan "seuraaviin vaiheisiin".

– Emme ole sanoneet, mitä ne tulevat olemaan. Kaikki puhuvat maahyökkäyksestä. Se saattaa olla jotain muuta kuin maahyökkäys, everstiluutnantti Richard Hecht kertoi toimittajille.

Perjantaina Israel vahvisti tehneensä Gazan kaistalle ensimmäisiä iskuja maajoukoillaan. Viikonloppuna yhdysvaltalaislehti New York Times (NYT) kirjoitti, että laajan maahyökkäyksen piti alkaa jo viime viikonloppuna, mutta se viivästyi näkyvyyttä heikentäneen sään vuoksi.

Puolustusvoimien entinen komentaja ja nykyinen kansanedustaja Jarmo Lindberg (kok.) arvioi maanantaina MTV Uutisille, että viivästyksellä on varmasti muitakin syitä kuin heikko sää.

Israelin Gazaan hyökkäävällä armeijalla on kaksi keskeistä tavoitetta, NYT kirjoittaa. Ensimmäinen niistä on valloittaa Gazan kaistaleen pohjoispuolella sijaitseva Gazan kaupunki, josta Israel on käskenyt siviilejä poistumaan.

Toinen tavoite on tuhota Gazan nykyinen johto. New York Times perustaa tietonsa kolmen nimettömän korkea-arvoisen israelilaisupseerin väittämiin. He kertoivat lehdelle tietoja, jotka NYT:n mukaan eivät olleet salaisia.

Israelin tankkeja AOPIsraelin Merkava-taistelupanssarivaunuja heinäkuussa 2021. Kuvituskuva.

Lue myös: Lähes puolet Gazassa loukussa olevasta ihmisestä on lapsia – näin lapset oireilevat

Miksi Israel ei ole aloittanut aikomaansa maahyökkäystä vielä? Tämä on asiantuntijoiden arvio

Kuolonuhrien määrä kasvaa Gazassa – ruumishuoneiden täyttyessä viranomaiset ovat turvautuneet jäätelöautoihin

Siviilien tilanne Gazassa on lohduton – "Etsin kotini raunioiden alta linssiä ja riisin jyviä"

NY Times: Israelin maahyökkäys on viivästynyt – tämä on syy

Israelin sotilaat NY Timesille: Maahyökkäyksellä Gazaan on 2 tehtävää

Lisää aiheesta:

USA: Israel tekee "rajattuja" maahyökkäyksiä Libanoniin – Libanonin armeija vetäytyyTietoliikenneyhteydet Gazassa jälleen poikki – MTV seuraa sotaaIsraelin ja Hamasin sodan tapahtumat 26. lokakuutaIsraelin ja Hamasin sodan tapahtumat 25.10.2023Israelin sotilaat NY Timesille: Maahyökkäyksellä on 2 tehtävääAbbas vaatii kiinniotettujen vapauttamista – MTV seurasi sotaa Israelissa
IsraelHamasIsraelin ja Hamasin sotaPalestiinaSodatKonfliktitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israel
  • Eilen20:59
    Benjamin Netanjahu

    Netanjahusta pidätysmääräys Turkissa

  • Eilen15:42
    Palestiina

    Israelin joukot surmasivat kaksi teinipoikaa miehitetyllä Länsirannalla

  • Eilen14:56
    Palestiina

    Timo R. Stewart on vuoden tieteentekijä

  • to22:02
    Kazakstan

    Kazakstan normalisoi suhteensa Israeliin

  • to16:06
    Israelin ja Hamasin sota

    Järjestöt vaativat Hollannille asevientikieltoa Israeliin – oikeus oli eri mieltä