Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Demokraatti: Kolme puoluetta antaisi suoraan rukkaset Halla-ahon perussuomalaisille

Jussi Halla-Aho.
Jussi Halla-Aho. Lehtikuva
Julkaistu 12.02.2017 17:05

MTV UUTISET-STT

RKP, vihreät ja vasemmistoliitto sulkisivat oven hallitusyhteistyöltä perussuomalaisten kanssa, jos Jussi Halla-ahosta tulisi puolueen puheenjohtaja, Demokraatti kertoo.  

– En minä ainakaan näe, että vasemmistoliitto voisi tehdä hänen johtamansa puolueen kanssa yhteistyötä, vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson arvioi Demokraatin haastattelussa.

Andersson uskoo, että Halla-ahon valitseminen voisi vaikuttaa myös perussuomalaisten jatkoon hallituksessa.  

RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson toteaa, että Halla-aho on niin kaukana RKP:n arvopohjasta, että yhteistyö olisi käytännössä mahdotonta.  

Vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö pitää selvänä, etteivät perussuomalaiset voisi Jussi Halla-ahon johdolla seisoa sellaisen hallitusohjelman takana, mikä kävisi vihreille.  

Kristillisdemokraattien puheenjohtajan Sari Essayahin mukaan ratkaisevaa olisi, millainen hallitusohjelma olisi.  

Isommat puolueet eivät ota kantaa  

Sosiaalidemokraattien puheenjohtaja Antti Rinne ei halua ottaa kantaa perussuomalaisten puheenjohtajavalintaan.  

– Sitten kun selviää perussuomalaisten puheenjohtaja, on se sitten Soini tai kuka muu tahansa, tilannetta täytyy tietenkin taas arvioida, Rinne kertoo Demokraatille.  

Myöskään kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ja pääministeri Juha Sipilä (kesk.) eivät ota Demokraatin haastattelussa kantaa toisen hallituspuolueen sisäisiin asioihin. Orpon mukaan hallituspuolueen puheenjohtajan vaihdos olisi sen verran merkittävä asia, että sen jälkeen pitäisi arvioida hallituksen jatkoa.  

– Sitten aikanaan kokoomus tekee omat ratkaisunsa. On selvää, että me emme osallistu arvojemme vastaiseen hallitustyöskentelyyn, Orpo kertoo Demokraatille.

Lisää aiheesta:

Professori: Hallitushyljeksiminen uutta suomalaisessa kulttuurissa – perussuomalaisten vaalivoitto olisi hankala pala MarinilleVille Niinistö: Vihreät ei hallitukseen tältä hallituspohjalta – "uudet vaalit olisivat paras tapa edetä"Hallitusyhteistyötä punnitaan tänään – Sipilä ja Orpo tapaavat Halla-ahon RKP olisi valmis neuvottelemaan uudesta hallituspohjastaRKP:n Henriksson: Vaikea nähdä, että nykyinen hallitusyhteistyö voisi onnistua Tutkija: Halla-ahon puheenjohtajuus olisi hallituskumppaneille vakava paikka
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:52
    Korkeakoulu

    Koulutuksen kärkimaa Suomi romahti – näin suoraan koulutustaso näkyy työttömyytenä

  • Eilen21:01
    Liikenneturvallisuus

    Toimitusjohtajan rattiraivo tallentui videolle – "Meni hermot"

  • Eilen19:38
    Joulu

    Suomalaiset stressaavat joulun rahanmenoa, mutta kuluttavat silti – "Välillä hirvittää"

  • Eilen19:12
    Sää

    Kuukausi jouluun – Pekka Poudalta märkä rätti lumen odottajille

  • Eilen16:53
    Mielenterveys

    Ville Merinen suitsuttaa jättihitiksi noussutta videota ja lataa kouluille kovan ehdotuksen – "Weksi rikkoi kaavan"