Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Demokraatit ja republikaanit lähestyvät kompromissia budjetista – Näin vältettäisiin uusi hallinnon sulku

Yhdysvalloissa demokraatit ja republikaanit ovat päässeet lähemmäksi kompromissia liittovaltion budjetista, kertoo Wall Street Journal.
Yhdysvalloissa demokraatit ja republikaanit ovat päässeet lähemmäksi kompromissia liittovaltion budjetista, kertoo Wall Street Journal.All Over Press
Julkaistu 10.02.2019 05:38

MTV UUTISET - STT

Yhdysvalloissa demokraatit ja republikaanit ovat päässeet lähemmäksi kompromissia liittovaltion budjetista, kertoo Wall Street Journal. Osapuolilla on ensi viikon perjantaihin asti aikaa saavuttaa kompromissi, jolla saataisiin vältettyä uusi hallinnon sulku.

Neuvottelujen kuuma peruna on rajaturvallisuus, johon näyttää olevan tulossa lisärahoitusta. Panostuksia on tulossa sekä raja-aitoihin että muihin turvatoimiin Meksikon vastaisella rajalla.

Demokraattien ja republikaanien kongressiedustajien mukaan neuvotteluissa liikutaan 1,3 ja 2 miljardin dollarin haarukassa. Kompromissiratkaisu olisi siis jäämässä kauaksi presidentti Donald Trumpin hamuamasta 5,7 miljardin dollarin rahoituksesta rajamuurille. Tämän myöntävät republikaanitkin.

–  Haluan suurimman summan joka on mahdollista saada, mutta toivon että voimme saada yli kaksi miljardia, sanoi republikaaninen kongressiedustaja Chuck Fleischmann.

Demokraateille on itse summan lisäksi tärkeää se, ettei raha mene pelkästään fyysisten aitojen tai muurien rakentamiseen. Demokraatit vastustavat jyrkästi Trumpin ajamaa muuria.

Demokraattinen kongressiedustaja Henry Cuellar kertoi, että republikaanien viimeisin demokraateille lähettämä tarjous on kaukana 5,7 miljardista dollarista.

Kongressiedustajien mukaan kompromissi olisi saatava aikaiseksi alkuviikosta, jotta se ehditään runnoa edustajainhuoneen ja senaatin läpi ja lähettää presidentin allekirjoitettavaksi. Liittovaltion hallinnon nykyinen rahoituspaketti umpeutuu perjantain ja lauantain välisenä yönä.

Valkoisen talon virkamies kertoi Wall Street Journalille, että Trumpin hallinnossa ollaan optimistia neuvottelujen suhteen.

–  On olemassa halua jonkinlaiseen kompromissiin ja siihen, että tämä asia saadaan pois päiväjärjestyksestä, virkamies sanoi.

Jokerikorttina Trump

Vielä on kuitenkin epävarmaa, mitä Trump aikoo tehdä, jos hän saa pöydälleen budjettiehdotuksen, joka ei sisällä hänen mielestään tarpeeksi rahaa rajaturvallisuuteen. Muurin rakenteminen oli Trumpin keskeisiä kampanjalupauksia.

–  En voi sanoa, mitä presidentti tekee tai ei tee, sanoi edustajainhuoneen republikaaninen vähemmistöjohtaja Kevin McCarthy.

McCarthyn mukaan Trump on kahdenkeskisissä keskusteluissa sanonut toivovansa, että rajamuurikiista ratkeaa kongressissa eikä hänen tarvitse turvautua kansallisen hätätilan julistamiseen.

Edellinen hallinnon sulku kesti viisi viikkoa ja päättyi tammikuun lopussa. Trump perääntyi tuolloin muurivaatimuksestaan hetkeksi ja hyväksyi väliaikaisen rahoituksen liittovaltion hallinnolle.

Lisää aiheesta:

Trump: Liittovaltion hallinnon sulku on todennäköinen – syyttää demokraattejaUSA:n tappelupukarit pääsivät sopuun valtion budjetista – rahat meinasivat jo loppuaWP: Trump vaatimassa ensi vuoden budjettiin 8,6 miljardia muurirahaaYhdysvalloissa edustajainhuone hyväksyi esityksen, jolla hallinnon sulku estetään CNN: Trump on halukas julistamaan kansallisen hätätilan saadakseen muurilleen rahaaTrump on kutsunut kongressin tärkeimmät lainsäätäjät kokoukseen rajaturvallisuudesta – presidentti vaatii rahoitusta Meksikon muurille
Trumpin YhdysvallatDonald TrumpYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • Eilen23:05
    Donald Trump

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen05:00
    Donald Trump

    Putinia paenneet venäläiset joutuivat Trumpin hampaisiin

  • to19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle