Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Demokraatit antoivat 10 päivää Trumpin verotietojen luovuttamiseen – "Huolet siitä, mitä komitea tekee verotiedoilla, ovat vailla pohjaa"

5:41Hetkauttavatko kovat väitteet Trumpia?Videolta voit katsoa Huomenta Suomen keskustelun liittyen Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpiin.
Julkaistu 14.04.2019 05:30

MTV UUTISET – STT

Yhdysvalloissa kongressin demokraatit ovat antaneet veroviranomaisille 10 päivää aikaa luovuttaa presidentti Donald Trumpin verotiedot viimeisen kuuden vuoden ajalta.

Asiaa tutkivan edustajainhuoneen komitean demokraattipuheenjohtaja Richard Neal asetti takarajaksi tietojen luovuttamiselle huhtikuun 23. päivän.

Trumpin hallinnon valtiovarainministeri Steven Mnuchin kertoi, että hallinto pohtii asiaa ja antaa vastauksensa määräaikaan mennessä. Mnuchin kritisoi demokraattien asettamaa takarajaa keinotekoiseksi ja varoitti, että verotietojen pyyntö voi toimia ennakkotapauksena verovirasto IRS:n käyttämisestä poliittisena aseena.

Neal puolestaan sanoi, ettei ole IRS:n tai ministeriöiden tehtävä arvioida, mikä on kongressin komitean motiivi verotietojen pyytämisessä.

– Huolet siitä, mitä komitea tekee verotiedoilla, ovat vailla pohjaa, Neal sanoi.

Neal totesi, että jos verotietoja ei toimiteta määräaikaan mennessä, hän tulkitsee sen pyynnöstä kieltäytymiseksi.

Toisin kuin muut viime vuosikymmenien presidentit ja presidenttiehdokkaat, Trump ei ole suostunut julkistamaan verotietojaan. Hän on väittänyt toistuvasti, että ei voi tehdä niin, koska IRS:n selvitykset hänen tuloistaan ovat kesken. IRS on kuitenkin sanonut, ettei se ole este tietojen julkistamiselle.

Lue myös: Onko heillä näppinsä pelissä Trumpin politiikassa? Presidentin vaalistudiossa ryhmä kovia megarahoittajia – mukana kasinomiljonääri sekä roskapaperikuningas

Trumpin Valkoisen talon virkaatekevä kansliapäällikkö Mick Mulvaney sanoi viime viikolla, etteivät demokraatit koskaan saa presidentin verotietoja nähtäväkseen. Hänen mielestään kysymys verotietojen oleellisuudesta ratkaistiin jo vuoden 2016 vaaleissa, kun Trump äänestettiin presidentiksi, vaikkei tietoja ollut julkistettu.

Demokraattien noustua valtaan edustajainhuoneessa marraskuun välivaaleissa puolue on käyttänyt lisääntynyttä vaikutusvaltaansa muun muassa Trumpin talouskuvioiden selvittelyyn.

Lisää aiheesta:

Donald Trumpin verotiedot kuuden vuoden ajalta on julkaistu – vältti veroja jättivähennyksilläMediat: Donald Trumpin kohuttuja verotietoja määrä julkaista tällä viikollaYhdysvaltain edustajainhuoneen komitea äänesti Trumpin verotietojen julkaisemisen puolesta Loppuuko Trumpin venkoilu verotietojen julkistamisesta vihdoin? Korkein oikeus lupailee päätöstä vielä ennen vaalejaSalaisuuksien verho raottuu – NYT: Kirjanpitoyhtiön luovutettava presidentti Trumpin 8 vuoden verotiedot syyttäjälleLiittovaltion tuomari ei hyväksynyt Trumpin yrityksiä salata verotietonsa – syyttäjä haluaa selvittää, maksettiinko naisia hiljaisiksi
Trumpin YhdysvallatVerotYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 10:25
    Charlie Kirk

    Charlie Kirkin murhasta epäilty oli puettu oikeudessa itsemurhan estävään pukuun – tällainen se on

  • 08:49
    Charlie Kirk

    Salamurhia ja somen kiehuvaa sappea: Risto E. J. Penttilä kertoo, mihin sisältä sairas Yhdysvallat on matkalla ja mitä Trump voi tehdä

  • 07:00
    Donald Trump

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Britannia pyrkii mielistelyllään pitämään Trumpin aisoissa

  • 05:55
    Donald Trump

    Trump: Republikaanit aikovat pitää poikkeuksellisesti puoluekokouksen ensi vuoden vaalien alla

  • Eilen16:36
    Erkki Tuomioja

    Yhdysvaltain Helsingin suurlähetystö julkaisi työpaikkailmoituksen – Tuomiojalta näpäytys