Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Delfiiniaktivisti: Särkänniemen delfiineillä mielenterveysongelmia

Lehtikuva
Julkaistu 24.11.2015 16:09

MTV UUTISET - STT

Tunnetun delfiiniaktivistin Ric O'Barryn mukaan Särkänniemen neljää delfiiniä ei pidä siirtää toiseen delfinaarioon, mutta niitä ei voi myöskään vapauttaa.

Hänen mukaansa yksi mahdollisuus on siirtää delfiinit Italiaan perustettavaan merivesialtaaseen, jossa eläimet voisivat elää lajityypillistä elämää.

Särkänniemi ilmoitti viime kuussa sulkevansa delfinaarion.  

Paras vaihtoehto kaikille vankeudessa pidettäville delfiineille olisi O'Barryn mukaan kuntouttaminen ja vapauttaminen. Hän kertoo olleensa mukana vapauttamassa useita delfiinejä eri puolilla maailmaa, viimeksi Etelä-Koreassa. Särkänniemen delfiinejä ei kuitenkaan voi hänen mukaansa vapauttaa mereen, koska ne tarvitsevat huolenpitoa.  

-Kaksi niistä on liian vanhoja ja kahdella nuoremmalla on mielenterveysongelmia. Ne voitaisiin kuitenkin siirtää luonnollisempaan ympäristöön merialtaaseen. Siellä ne tuntisivat vuoroveden vaihtelun ja näkisivät eläviä kaloja sekä taivaan. Nuoremmille se olisi ensimmäinen kerta.  

Turvasatama Adrianmeressä

 
Delfiinien turvapaikkaa suunnitellaan Italian itärannikolle Anconaan, Adrianmeren rannikolle. Hankkeen takana on italialainen eläinlääkäri Luca Giovagnoli, jonka tukena ja puolestapuhujana O'Barry toimii. Hän esittelee tuoretta kirjettä, jonka mukaan merivesialtaan perustamiselle on paikallisen viranomaisen hyväksyntä.  

Tällainen turvapaikka, jossa delfiinit saisivat hoivaa ja huolenpitoa eristetyssä merivesialtaassa, olisi O'Barryn mukaan ensimmäinen Euroopassa ja koko maailmassa.  

 Suomessa vieraileva Ric O'Barry (s. 1939) tuli tunnetuksi Oscar-palkitusta The Cove -dokumentista, jossa kuvattiin delfiinien tappamista Japanissa.


Hän aloitti uransa delfiinien pyydystäjänä ja kouluttajana 1960-luvulla ja koulutti esimerkiksi suositun Flipper-tv-sarjan delfiinejä. O'Barry siirtyi kuitenkin delfiinien suojelijaksi ja perusti Dolphin Project -järjestön, joka vastustaa delfiinien tappamista ja vangitsemista.  

O'Barry on Suomessa Animalian, Oikeutta eläimille -yhdistyksen ja Valaiden puolesta ry:n vieraana. Hän esittää tänään Tampereella ja huomenna Helsingissä tv-ohjelmaa, jossa päivitetään tapahtumia kohudokumentin jälkeen.  

Lisää aiheesta:

Kaksi miekkavalasta ja 12 delfiiniä uivat suljetussa eläinpuistossa Ranskassa – uutta kotia ei ole vielä löydettyMitä Särkänniemestä siirretyille delfiineille kuuluu? Veera siirrettiin Italiaan viime vuonna, eläinsuojelujärjestö: "En pidä tätä millään tavalla hyvänä asiana"Aamulehti: Yksi Särkänniemen delfiineistä halutaan siirtää pois Kreikasta – "Vaikeampi tapaus kuin muut delfiinit"Delfiinien uusi koti saanut kritiikkiä myös Kreikassa: Puolue vei eläintarhan oikeuteen Särkänniemen johtaja perustelee delfiinien siirtoa: Vanhainkoteja ei ole olemassaSärkänniemen delfiinien uusi sijoituspaikka kuohuttaa – eläinpuistoa pyörittävä yritys haastettu oikeuteen aiemmin
Särkänniemen delfiinitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Särkänniemen delfiinit
  • 01.10.202206:01
    Eläintarhat

    Missä kunnossa suomalaisten eläintarhojen eläinten olot ovat? MTV:n jättiselvitys paljastaa

  • 07.06.202110:25
    Tampere

    Särkänniemestä Kreikkaan siirretty Veera-delfiini on kuollut

  • 27.03.202109:51
    Ulkomaat

    Mitä Särkänniemestä siirretyille delfiineille kuuluu? Veera siirrettiin Italiaan viime vuonna, eläinsuojelujärjestö: "En pidä tätä millään tavalla hyvänä asiana"

  • 31.10.201809:21
    Luonto ja eläimet

    Aamulehti: Attican delfinaario Kreikassa sai yli 44 000 euron sakot – eläinpuiston johtaja katuu tamperelaisten delfiinien ottamista puistoon: "Olimme hölmöjä"

  • 06.05.201814:38
    Kotimaa

    Oululaislukiolaiset järkyttyivät Kreikkaan muuttaneiden delfiinien oloista – "Olisin jättänyt ne sinne Särkänniemeen"