Särkänniemen delfiineille on myönnetty siirtolupa kreikkalaiseen eläinpuistoon, joka ei eläinsuojelujärjestöjen mukaan täytä eläinten hyvinvointivaatimuksia. Kreikan vihreä puolue on vienyt eläinpuistoa pyörittävän yrityksen oikeuteen delfiinien laiminlyömisestä jo vuosia aiemmin.
Särkänniemen delfiineille etsitään uutta sijoituspaikkaa, sillä huvipuisto ilmoitti lopettavansa delfinaariotoiminnan viime syksynä.
Todennäköisimmäksi vaihtoehdoksi on noussut Ateenassa, Kreikassa sijaitseva eläinpuisto Attica Zoological Park, minne Särkänniemen delfiineille on myönnetty kansainvälinen CITES-siirtolupa.
CITES-sopimus sääntelee luonnonvaraisten uhanalaisten eläin- ja kasvilajien kauppaa, ja Suomessa luvat myöntää Suomen ympäristökeskus.
Särkänniemelle lupa myönnettiin 21. kesäkuuta. Se ei kuitenkaan tarkoita, että delfiinejä oltaisiin siirtämässä Kreikkaan varmasti. Särkänniemen toimitusjohtaja Miikka Seppälä on kertonut, että muiden vaihtoehtojen selvittely on vielä kesken.
Seppälä on silti kuvaillut Attica Zoological Park -eläinpuistoa hyvin potentiaaliseksi sijoituspaikaksi delfiineille.
– Tällä hetkellä vaikuttaa, että monta asiaa ja monet kriteerit täyttyvät siinä kohteessa, Seppälä kertoi Ylen haastattelussa tiistaina.
Iltalehden tietojen mukaan Särkänniemi ei ole hakenut siirtolupaa muualle kuin Kreikkaan.
