Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Deittisovelluksia on maailma pullollaan, mutta mistä saisi ystäviä? Enni, 25, perusti Hätäkaljat-ryhmän yksinäisille

Kuvakaappaukset Facebookista
Kuvakaappaukset FacebookistaKuvakaappaukset Facebookista
Julkaistu 02.05.2016 16:45

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Enni, 25, perusti Hätäkaljat-ryhmän, josta moni yksinäinen on jo löytänyt kaverin. – Ilmiön leviäminen tuntuu hauskalta, mukavaa, että pienemmätkin kaupungit ovat lähteneet "ilmiöön" mukaan. Good for them, Enni pohtii.

"Oisko tänään mitään kaljahommia?"

Aina kaljakutsussa ei ole kyse kaveriporukan WhatsApp-keskustelusta. Uusi koodisana, Hätäkaljat, tuo tuntemattomat ihmiset yhteen oluen tai muun juoman äärellä.

Enni, 25, perusti Hätäkaljat Helsinki-ryhmän Facebookiin yksinkertaisesti siksi, että idea tuntui hauskalta. Ryhmässä yksinäiset tai muuten vain kaveriseurankipeät voivat kysellä seuraa Hätäkaljat-koodisanaa käyttäen. Nyt ilmiö on levinnyt myös muihin kaupunkeihin: Hämeenlinnalla on jopa kaksi Hätäkaljat-ryhmää.

– Ilmiön leviäminen tuntuu hauskalta. Mukavaa, että pienemmätkin kaupungit ovat lähteneet ilmiöön mukaan. Good for them, Enni pohtii.

Aiempi yksinäisten ja uupuneiden some-pelastaja nousi ilmiöksi vuonna 2014, kun äitiryhmä loi suosioon nousseen Hätäkahvit-koodin. Kahvikoodilla väsynyt vanhempi voi pyytää apua ja seuraa sosiaalisessa mediassa.

– Kalja-sana on lähellä kahvi-sanaa. Nimihän on likimain suora kopio väsyneille vanhemmille tarkoitetuista Hätäkahvit-ryhmistä, Enni kuvaa.

"Hätäkaljat Joensuun tarkoituksena on luoda ihmisille sosiaalisia kontakteja, tutustua uusiin ihmisiin, pitää hauskaa yhdessä, olla, rakastaa, rakastella ja niin edelleen. Mitä kukin haluaa."

Hätäkaljat Joensuun kuvaus

Koska Suomea on luonnehdittu valittajien luvatuksi maaksi, valituksia on luonnollisesti tullut. Kaljat-sana ei miellytä kaikkia.

– Noh, ”valituksia” on ehkä voimakas ilmaus, pientä kritiikkiä lähinnä on tullut. Mikä tahansa yhteisö, joka kerää tuhansia jäseniä, varmasti kohtaa jonkinlaista kritiikkiä, enkä lähtisi ottamaan siitä itseeni, Enni sanoo.

Helsingin ryhmän tuhannet osanottajat kuitenkin kertovat siitä, että tämänkaltaisille ryhmille on tilausta.

– Deittisovelluksia ja treffipalstoja on maailma pullollaan, mutta ”hätisten” kaltaista kaveripohjaista seuraa on ollut ehkä hankalampi löytää, Enni pohtii.

– Monenlaista palautetta on tullut saatua, enimmäkseen ehdottomasti positiivista. Tuskin ne, jotka eivät pidä ideasta, edes hakeutuvat ryhmään. Toki kaikki palaute on tervetullutta, kehitämme ryhmää ylläpidon kanssa sen mukaan.

COLOURBOX578763colourbox.com

Ystävyyssiteitä on hätäkaljan äärellä muodostettu Ennin tietojen mukaan jo monia.

– Jengi on ollut asiasta mielissään, kuten minäkin, tämähän on osittain myös ryhmän tarkoitus, Enni sanoo.

Koska ryhmän perustaja viimeksi kävi "hätiksillä"?

Tunnettu tosiasiahan on, että baari-illan aikana kielenkannat usein löystyvät ja keskustelu on vilkasta. Tässäkö on hätäkaljojen salaisuus?

– Varmasti usein olut saattaa olla keskustelua liukastava tekijä, mutta tärkeämpänä koen sen, että hätäkaljahuuto ja siihen vastaaminen ikään kuin rikkoo jään jo valmiiksi. Ja ne, jotka lähtevät ryhmän kautta tapaamaan, heillä on jo valmiiksi ainakin yksi puheenaihe, nimittäin ryhmä itsessään. Siitä on sitten helpompi jatkaa myös muihin aiheisiin, Enni sanoo.

"Potkiiko elämä päähän? Ahdistaako? Janottaako? Kommentoi ryhmää viestillä "Hätäkaljat, *mahdollinen kaupunginosa*" ja saa seuraa lasilliselle."

Hätäkaljat Tampere -ryhmän kuvaus

Ujostelijoita hän rohkaisisi reippaasti mukaan.

– Hätäkalja-huutelua ei missään nimessä kannata hävetä. Koskaan ei tiedä, kuinka mahtavia tyyppejä tulee tapaamaan! Itselläni ainakin on aina ollut hauskaa hätäkaljoilla.

Niin – koska ryhmän perustaja viimeksi kävi hätiksillä?

– Kävin viimeksi viime viikolla. Mukana oli pari kolme ensikertalaista, ja muutamia jo pidempään ryhmässä viihtyneitä. Tosin viimeksi eilen näin ihmisiä, joihin olen tutustunut aiemmin hätäkaljoilla, mutta tällä kertaa siis sovimme tapaamiset ryhmän ulkopuolella.

Hätäkaljat-ryhmästä uutisoi ensimmäisenä Vantaan Sanomat. 

25:02Yksinäisyyden yllättämät

Lisää aiheesta:

Onko aikuisiällä vaikea löytää uusia ystäviä? Speed friending saattaa olla ratkaisuNyt Maijalle mies! Facebook-ryhmä auttaa korona-aikana seuraa etsiviä: "En kaipaa mitään niin paljon kuin toisen ihmisen kosketusta"Miesten joulusuihku ja Jaloviinan juonnin alkeet, mistä on kyse erikoisissa Facebook-tapahtumissa? – "Sai isommat mittasuhteet kuin odotin"Miestenhuone on Facebook-ryhmä, johon naisilla ei ole asiaa: "Äijäporukalla" jutellaan naisista ja autoistaTähän supersuosittuun suomalaiseen Fb-ryhmään ei ole miehillä asiaa: ”Draamalaamailua”, rajujakin riitoja ja pettämisspekulointiaVantaan Sanomat: Uusi koodisana "hätäkaljat" pelastaa yksinäisyydeltä
YksinäisyysYstävyysSosiaalinen mediaIlmiötTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Yksinäisyys
  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • ke06:27
    Halloween

    Tiesitkö? Vuoden yksinäisin päivä lähestyy – ainakin amerikkalaisille

  • 22.10.06:45
    Terveys ja hyvinvointi

    Yksinäisyys todella tappaa – näin suuret ovat erot

  • 10.10.06:34
    Ystävyys

    Ei haittaa, jos työkaverin kanssa ei synkkaa, uskoo valmentaja Anna: "Miksi kaikista pitäisi tykätä?"

  • 2.9.19:42
    Opiskelu

    Kysely: Joka neljännellä ammattikoululaisella ei ole kaveria – "Yksinäisyys on stressitila"