Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

CNN: Maahantulokieltojen takia kentillä pidetyt vapautettu tai poistettu maasta

2:02Massiiviset mielenosoitukset jatkuneet Yhdysvalloissa
Julkaistu 30.01.2017 05:46(Päivitetty 30.01.2017 07:30)

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltain kotimaan turvallisuudesta vastaavan viraston mukaan kaikki maahantulokieltojen takia alun perin Yhdysvaltain lentokentillä tai muissa tiloissa pidetyt on joko päästetty lähtemään kentältä tai pantu maasta poistuviin koneisiin. Asiasta kertoi CNN:lle viraston lehdistösihteeri maanantain vastaisena yönä Suomen aikaa.  

Lehdistösihteeri Gillian Christensenin mukaan kentältä Yhdysvaltoihin päästettiin 392 ihmistä, joilla oli joko vakituinen oleskelulupa tai green card eli lupa oleskella ja tehdä töitä Yhdysvalloissa. 

Christensen ei kertonut, kuinka monta ihmistä on pantu Yhdysvalloista pois lähteviin lentokoneisiin. 

Republikaanijohtaja kehottaa Trumpia varovaisuuteen

Senaatin republikaanienemmistön johtaja Mitch McConnell on kehottanut presidentti Trumpia varovaisuuteen maahantulokieltojen käytön suhteen.  

McConnell sanoi ABC Newsin tv-haastattelussa, ettei halua kritisoida maahantuloprosessien kiristämistä. Sen sijaan hänen mukaansa on varottava sitä, että Yhdysvaltoihin pyrkiviä alettaisiin seuloa uskonnon perusteella. 

McConnell sanoo, että osa Yhdysvaltain parhaimmista liittolaisista terrorinvastaisessa sodassa on muslimimaita ja että muslimeihin kohdistuva maahantulokielto voi tehdä enemmän hallaa kuin hyötyä. Näin voi käydä varsinkin, jos maahantulokiellot osuvat ihmisiin, jotka ovat avustaneet Yhdysvaltoja juuri terrorismin vastaisissa operaatioissa. 

Ainakin yksi Yhdysvaltain armeijalle tulkkina toiminut irakilainen joutui maahantulokieltojen voimaanastumisen jälkeen kiinniotetuksi lentokentällä New Yorkissa. Hänet vapautettiin lauantaina ihmisoikeusjuristien puututtua tilanteeseen. 

– Toivottavasti oikeusistuimissa päätetään, onko tämä mennyt liian pitkälle, McConnell totesi haastattelussa. 

Trump: Kyseessä ei ole muslimikielto 

Presidentti Trump on toistuvasti korostanut, ettei hänen asettamansa väliaikainen maahantulokielto ole "muslimikielto". Media on hänen mukaansa esittänyt kiellon muslimeihin suunnattuna.  

Kiellossa ei presidentin mukaan ole kyse uskonnosta, vaan terrorista ja Yhdysvaltain turvallisuudesta. Trump huomauttaa Valkoisen talon julkaisemassa tiedotteessa, että kielto ei vaikuta yli 40 muslimienemmistöiseen maahan. 

–  Jatkamme jälleen viisumien myöntämistä kaikkiin maihin, kunhan olemme varmoja siitä, että olemme arvioineet ja laittaneet toimeen mahdollisimman turvalliset käytännöt seuraavan 90 päivän aikana, Trump sanoi. 

Trump myös nostaa esille muun muassa sen, että hänen edeltäjänsä Barack Obama keskeytti Irakin pakolaisohjelman puoleksi vuodeksi vuonna 2011. 

Trump sanoo tiedotteessa, että Yhdysvallat suhtautuu jatkossakin myötätuntoisesti niihin ihmisiin, jotka pakenevat sortoa. 

Asetus herätti hämmennystä ja pelkoa  

Trump allekirjoitti perjantaina asetuksen, joka koskee maahanmuuton rajoittamista ja pakolaisten vastaanottoa. Asetus keskeyttää pakolaisten vastaanoton neljäksi kuukaudeksi ja syyrialaisten pakolaisten vastaanoton määräämättömäksi ajaksi. Seitsemän muslimienemmistöisen maan - Iranin, Irakin, Libyan, Somalian, Sudanin, Syyrian ja Jemenin - kansalaisilta kielletään kolmeksi kuukaudeksi pääsy Yhdysvaltoihin. 

Uudet määräykset ovat herättäneet hämmennystä, epätoivoa ja protesteja lentokentillä ja satamissa sekä vastalauseiden ryöpyn maailmalla. Ihmisiä, joilla on voimassa oleva Yhdysvaltain viisumi, oleskelulupa tai pakolaisasema, estettiin tulemasta Yhdysvaltoihin tai otettiin kiinni maan lentokentillä. 

Eilen liittovaltion tuomari Ann Donnelly määräsi kuitenkin asetuksen toimeenpanon osin keskeytettäväksi. Tuomarin mukaan kyseisten seitsemän maan kansalaisia ei voi käännyttää, jos heillä on viisumi ja he ovat jo Yhdysvalloissa tai matkalla sinne. Samansuuntainen määräys tuli myös kolmelta muulta liittovaltion tuomarilta eri osavaltioissa.  

1:48Kansalaiset häpeissään Trumpin asettamasta kiellosta

3:46Donald Trumpin asettama maahantulokielto jäihin –"Vastoin perustuslakia"

Lisää aiheesta:

Trumpin hallinto harkitsee maahantulokieltoa 36 uudelle maalleTrump allekirjoitti kuolemantuomiota suosivan asetuksen – Meksikon puolella odottaville puhelimiin tyly ilmoitus Lentokentillä pelätään kaaosta Yhdysvaltain kiistellyn maahantulokiellon astuttua voimaanTrump allekirjoitti uuden maahantulokiellon – koskee uusia viisuminhakijoitaTuomari torppasi Trumpin maahantulokiellon – myöntänyt hätälupia maahan saapumiseenBBC: Trumpin maahantulokielto kuohuttaa eri puolilla maailmaa – Trump kiellosta: Toimii erittäin mukavasti
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • Eilen06:38
    Donald Trump

    Trump uhkaa Nigeriaa sotatoimilla

  • 1.11.20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • 1.11.06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • 31.10.23:05
    Donald Trump

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • 31.10.16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan