Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lentokentillä pelätään kaaosta Yhdysvaltain kiistellyn maahantulokiellon astuttua voimaan

Donald Trumpin asettamaa maahantulokielto seitsemälle muslimimaalle vastustettiin kentällä 28.1.2017.
Donald Trumpin asettamaa maahantulokielto seitsemälle muslimimaalle vastustettiin kentällä 28.1.2017.EPA
Julkaistu 30.06.2017 05:37

MTV UUTISET-STT

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ajama maahantulokielto on tullut voimaan. Kielto koskee kuuden muslimienemmistöisen maan kansalaisia.

Kiellon voimaantulon on myös pelätty aiheuttavan kaaosta lentokentillä, kuten kävi tammikuussa, jolloin kielto asetettiin ensimmäistä kertaa voimaan. Siirtolaisten oikeuksia ajavien aktivistien ja lakimiesten on kerrottu odottaneen esimerkiksi New Yorkin John F. Kennedyn kansainvälisellä lentokentällä varmistaakseen, että kieltoa koskevien maiden kansalaiset, joilla on voimassa oleva viisumi, pääsevät maahan.

Yhdysvaltain kotimaan turvallisuudesta vastaava ministeriö on puolestaan luvannut, että kiellon voimaantuleminen sujuisi tällä kertaa kitkattomasti. Ministeriö sai voimakasta kritiikkiä sen tavasta hoitaa tammikuussa asetetun maahantulokiellon voimaantuleminen. Ministeriö on vakuuttanut muun muassa, että kaikki, joilla on voimassa oleva viisumi, pääsevät maahan.

Maahan vain "aidon yhteyden" kautta

Voimaan tullut kielto koskee 90 päivän ajan Iranin, Libyan, Somalian, Sudanin, Syyrian ja Jemenin asukkaita, jos heillä ei katsota olevan "aitoa" yhteyttä johonkin henkilöön tai organisaatioon Yhdysvalloissa. Pakolaiset puolestaan saavat 120 päivän maahantulokiellon.

Korkein oikeus päätti asiasta maanantaina.

Yhdysvallat vaatii kyseisten maiden viisuminhakijoilta todistusta siitä, että heillä on Yhdysvalloissa vanhempi, puoliso, lapsi, sisarus, vävy tai miniä. Vaatimukset koskevat pieniä poikkeuksia lukuun ottamatta myös kaikkia pakolaisia, jotka odottavat pääsyä Yhdysvaltoihin.

Läheisiksi sukulaisiksi ei siis lasketa esimerkiksi isovanhempia, lastenlapsia, tätejä, setiä, sisaren- tai veljentyttäriä tai serkkuja.


Vaatimukset eivät koske jo hyväksyttyjä viisumeita.

Laillisista ongelmista varoiteltu

Muun muassa aktivistit ovat kritisoineet, että "aidon" yhteyden määrittely on liian kapea, etenkin kun se jättää ulkopuolelleen muun muassa isovanhemmat. Lakimiesten on kerrottu työskennelleen korkeimman oikeuden päätöksestä lähtien, jotta "aito" yhteys saataisiin määriteltyä lainmukaisesti ja mahdollisimman selkeästi. Muun muassa BBC kertoi aiemmin, että sekä kieltoa puoltavat että kritisoivat lakimiehet ovat varoittaneet, että luvassa on vielä joukko laillisia ongelmia.

Siirtolaisten oikeuksia ajavat ryhmät ja muun muassa demokraatit ovat kutsuneet kieltoa muun muassa "laittomaksi". Viimeisimpien kritisoijien joukkoon liittynyt demokraattien kongressiedustaja Bennie Thompson paheksui hallitusta kiellon voimaan asettamisesta.

– Vain tunteja ennen kuin perustuslainvastainen ja harhaanjohtava kielto astui osittain voimaan, hallinnon viranomaiset olivat haluttomia tai kykenemättömiä tarjoamaan kongressille järkeviä vastauksia siitä, kuinka he määrittelevät, ketä kielto koskee, Thompson sanoi.

Lisää aiheesta:

Trump allekirjoitti kuolemantuomiota suosivan asetuksen – Meksikon puolella odottaville puhelimiin tyly ilmoitusCBS: Yhdysvaltain huostassa jo yli 13 000 ilman saattajaa rajan ylittänyttä siirtolaislastaLehti: Trump ja demokraatit päässeet yhteisymmärrykseen "unelmoijien" suojelusta CNN: Maahantulokieltojen takia kentillä pidetyt vapautettu tai poistettu maastaTuomari torppasi Trumpin maahantulokiellon – myöntänyt hätälupia maahan saapumiseenBBC: Trumpin maahantulokielto kuohuttaa eri puolilla maailmaa – Trump kiellosta: Toimii erittäin mukavasti
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen21:07
    Lumivyöryt

    Seitsemän ihmistä kuoli lumivyöryssä Nepalissa

  • Eilen20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • Eilen19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen19:41
    Kiina

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle

  • Eilen19:35
    Australia

    Äiti puukotti tyttärensä 14-vuotiasta salarakasta – vältti vankilan