Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Citroenin hylkäämä brittikuski ehdolla Toyotan ohjaksiin – "Hän on joskus jopa liian nopea"

Kris Meeke
Kris Meeke
Julkaistu 19.09.2018 15:30
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Kesken kauden Citroenin erottamaksi joutunut Kris Meeke on ehdolla Toyotan ensi kauden kisakuljettajaksi.

Citroen erotti Meeken toukokuussa lukuisten kolarien takia. Toyotan tallipäällikkö Tommi Mäkinen myöntää keskustelut brittikuskin kanssa.

LUE MYÖS: Marcus Grönholm oli neuvottelemassa MM-tallin kanssa, kun huhu levisi Suomesta – "Kysyivät multa, että mikä mikä juttu tää on"

– Puhuin Krisin kanssa, joka voisi olla yksi vaihtoehto. Meidän täytyy puhua Toyotan kanssa ja katsoa meidän erilaisia vaihtoehtojamme, Mäkinen paljastaa Autosport.comille.

– Kris on erittäin nopea kuljettaja, joskus jopa liian nopea, mutta mielestäni hän on oikean ikäinen ja omaa kokemusta, joten hän ajaisi varmasti hyvin, Mäkinen sanoo.

LUE MYÖS: Lähteekö Esapekka Lappi Toyotalta? Tallipomo Mäkinen: Puhelin on soinut

Tällä kaudella Toyotan kisakuljettajina ovat ajaneet , ja . Mäkinen kehuu Meeken ominaisuuksia, mutta toteaa brittikuljettajan olevan melko samanlainen kuljettaja kuin MM-sarjassa toisena majaileva Tänak.

Jari-Matti Latvala
Esapekka Lappi
Ott Tänak

– Tiedän, että Kris on kuljettaja, joka haluaa voittaa todella paljon. Meillä on jo yksi kuljettaja, joka haluaa voittaa todella paljon. Millainen yhdistelmä se olisi, Mäkinen pohtii.

LUE MYÖS: Tommi Mäkinen naureskeli kuljettajahuhulle – "Minä lähden itse Monteen ja Grönholm ajaa Ruotsissa"

– Saa nähdä, mitä tapahtuu, mutta Kris on varmuudella nopea kuljettaja.

WRC-kautta on ajamatta enää kolme rallia. Seuraavaksi rallisirkus siirtyy Walesiin, jossa urakka käynnistyy 4. lokakuuta. 

RalliUrheilu
Toimittajan kuva
Riku Hellanto
MTV Uutiset

Riku Hellanto työskentelee MTV Uutisten urheilutoimituksessa. 

Juttuvinkkejä otetaan vastaan sähköpostilla riku.hellanto(at)mtv.fi

Lisää aiheesta:

Toyotalla suunnitelma Kalle Rovanperän kosiskelijoiden varalle – näin suomalaistähdestä aiotaan pitää kiinniSaako Esapekka Lappi jatkaa Toyotalla? Jari-Matti Latvalalta suora vastausMM-rallitiimin pomo valotti Esapekka Lapin palkkaamista – "Näin hyvin nopeasti"WRC-tallipomolta vahva vihjaus huippukuskin lähdöstä Toyotalle – "Se olisi iso menetys tiimille"Tommi Mäkiseltä tyly viesti Latvalalle: "Toivottavasti löydämme jotain muuta Jari-Matille"Citroenin hylkäämä kuski Toyotan tähtäimessä? – Tommi Mäkinen myöntää yhteydenpidon

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • ke17:07
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperältä suorat sanat: "Kyllähän se on takaisku"

  • ti19:03
    MM-ralli

    Yllätysnimi rallin MM-sarjaan

  • 12.12.15:51
    MM-ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 9.12.10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"