Christoffer Strandberg yllätetään muun muassa Kinky Boots -musikaalista tuttujen ystävien toimesta Laulu rakkaudelle -ohjelmassa.
Juontaja ja näyttelijä Christoffer Strandbergin ystävät ja kollegat halusivat kiittää ystäväänsä tekemästään työstä, ja Laulu rakkaudelle – Secret Song Suomi -ohjelman ensimmäinen jakso huipentuukin esitykseen, jossa yhdistyvät koskettavat, mutta myös räväkät kappaleet Strandbergin elämän varrelta.
Strandbergin yksi elämän tärkeimpiä kappaleita on Myrskyluodon Maija, ja ystävät ovat ottaneet sen yhdeksi osaksi potpuria, jonka aikovat hänelle esittää. Ystävät kertovat, että saaristolaisuus on iso osa Strandbergin identiteettiä.
– Hänen isoäitinsä on kuuleman mukaan oman elämänsä myrskyluodon Maija. Tällä kyseisellä kappaleella on paljon tunnearvoa liittyen juuri heidän väliseen suhteeseen, kollegat kertovat jaksossa.
– Tässä potpurissa on jokaiselle jotakin. Potpuriin on otettu hänen Putous-sketsihahmoistansa hokemia mukaan sekä Strandbergin ensimmäisen drag-hahmon biisi Laura Voutilaisen ”Addicted to You”, he jatkavat.
Strandberg myöntää tuolissa istuessaan ja esitystä odottaessaan, että häntä jännittää, koska ei tiedä mitä tuleman pitää.
– Musiikki on jotenkin kannatteleva voima. Minulle musiikki on todella henkilökohtaista ja se tässä myös jännittää, Strandberg selittää.
Potpuri pyrähtää käyntiin ja kyyneleet valuvat Strandbergin poskia pitkin. Pian kyyneleet jäävät kuitenkin unholaan, kun ystävät esittävät kappaleita esimerkiksi ja Laura Voutilaiselta. Silloin myös Strandbergin tanssijalka alkaa vipattaa.
