Artisti Cher on hakenut poikansa Elijah Blue Allmanin edunvalvojaksi.
Artisti Cher, 77, on hakenut edunvalvojaksi pojalleen Elijah Blue Allmanille, 47, tämän väitettyjen viimeaikaisten päihdeongelmien vuoksi.
Los Angelesin ylioikeuteen jätettyjen ja Peoplen saamien asiakirjojen mukaan Cher hakee poikansa omaisuuden yksinomaiseksi edunvalvojaksi väittäen, että hän on huomattavan kyvytön hallinnoimaan taloudellisia resurssejaan.
Asiakirjassa todetaan, että vaikka Elijahin on määrä saada varoja rahastosta ennen vuoden loppua, edunvalvojaa tarvitaan kiireellisesti suojelemaan Elijahin omaisuutta menetykseltä tai vahingoittumiselta, koska hän on tällä hetkellä kykenemätön hallinnoimaan omaisuuttaan vakavien mielenterveys- ja päihdeongelmien vuoksi.
Asiakirjassa todetaan myös, että Elijahin vieraantunut vaimo Marieangela King ei sovi hänen edunvalvojakseen, koska heidän myrskyisää suhdettaan on leimannut huumeriippuvuuden ja mielenterveyskriisien kierre.

