Ruotsalainen laulaja Carola Häggkvist peräänkuuluttaa Euroviisujen musiikilla yhdistämisen teemaa. Hän ei myöskään syttynyt Irlannin Bambie Thugin esityksestä.
Ruotsalainen suosittu laulajatähti Carola Häggkvist, 57, esiintyi Euroviisujen finaalissa 11. toukokuuta yhdessä toisen ruotsalaisen laulajan Charlotte Perrellin, 49, ja itävaltalaisen laulajan Conchita Wurstin, 35, kanssa Abban juhlavuoden kunniaksi ja esitti yhtyeen kappaleen Waterloo. Abba edusti Ruotsia Euroviisuissa 50 sitten ja voitti.
Euroviisujen teema oli tänä vuonna ”united bu music”, joka tarkoittaa musiikin yhdistämiä. Carola julkaisi 13. toukokuuta Instagramissa videoita ja kuvia viisuesityksestään ja kulisseista ja otti samalla kantaa laulukilpailun teemaan yhdistää ihmisiä.
– Silti yleisö seisoo ja osoittaa poliittista vihaa keskellä suoraa lähetystä 20-vuotiaalle laulajalle, joka maa täytti kaikki EBU:n vaatimukset osallistua, Carola kirjoitti.


