Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Brittitiedustelu: Ukraina määrää nyt sodan tahdin ja Venäjä joutuu juoksemaan perässä

2:58Nämä kokemattomat ukrainalaiset lähetetään pian rintamalle – "Osa heistä kuolee"Nämä kokemattomat ukrainalaiset lähetetään pian rintamalle – "Osa heistä kuolee".
Julkaistu 31.05.2023 09:55
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Britannian puolustusministeriö arvioi julkisessa tiedustelupäivityksessään, että sodan aloite on toukokuun alusta alkaen siirtynyt yhä enemmän Ukrainalle.

Näin ollen Venäjä on yhä enemmän pakotettu reagoimaan siihen, mitä Ukraina tekee, sen sijaan, että Kreml aktiivisesti pyrkisi edistämään omia sotatavoitteitaan.

Toukokuun aikana Venäjä on Britannian mukaan todennäköisesti yrittänyt tuhota Ukrainan parantunutta ilmapuolustusta ja maan vastahyökkäysjoukkoja.

Mitä maavoimiin tulee, on Venäjä uudelleensijoittanut turvallisuusjoukkojaan siten, että ne pystyvät paremmin vastaamaan partisaanitoimintaan, Britannia katsoo.

Viimeksi tiistaiaamuna venäläisviranomainen väitti, että Etelä-Venäjän Krasnodarin alueella sijaitsevan öljyjalostamon tankkerissa syttyi tulipalo dronehyökkäyksen vuoksi.

Lue lisää: Nämä tahot voivat olla Moskovan iskujen takana, arvioi Jarmo Lindberg: "Jos kyseessä on separatistijoukko, on Venäjällä käsissään uudenlainen ongelma"

Venäjän omilla ja miehittämillä alueilla on viime viikkoina tapahtunut useita öljyvarastopaloja, joista se on pääasiassa syyttänyt Ukrainan dronehyökkäyksiä. Myös useita venäläisjunia on suistunut raiteiltaan väitetyn sabotaasin vuoksi.

Toukokuun toisella puoliskolla puolestaan väitetysti vain venäläisistä vapaaehtoisista koostuneet, Ukrainan puolella taistelleet joukko-osastot hyökkäsivät Venäjän rajan yli Belgorodin alueelle.

Ukraina on ainakin aluksi tyypillisesti kiistänyt hyökkäykset Venäjän kansainvälisesti tunnustettujen rajojen sisäpuolelle.

Britannia: Venäjän reservejä jouduttu siirtämään

Operatiivisella tasolla venäläiskomentajat todennäköisesti yrittävät luoda reservejä ja sijoittaa ne sinne, missä he uskovat Ukrainan tekevän pitkään odotetun vastahyökkäyksensä.

Yleisimmin Ukrainan on arvioitu iskevän voimalla Venäjän miehittämään Etelä-Ukrainaan, jossa esimerkiksi Krimin maasillan katkaiseminen on epäilemättä houkutteleva vaihto Ukrainan sodanjohdolle.

Lue lisää: Ukraina kiistää suoran yhteyden Moskovan drone-hyökkäyksiin – presidentin neuvonantaja ennakoi iskujen lisääntyvän: "Totta kai ilo katsella"

Samalla kun Venäjä käytännöllisesti katsoen valloitti kokonaisuudessaan Bahmutin kaupungin, aloitti Ukraina sarjan vastahyökkäyksiä alueella. Nämä iskut työnsivät kaupungin ympäristöön tunkeutuneet venäläiskärjet taaksepäin.

Britannia katsookin, että näiden Ukrainan vastahyökkäysten vuoksi Venäjä on todennäköisesti joutunut vasten tahtoaan siirtämään Bahmutin alueelle reservejä, jotka se mieluummin pitäisi jossain muualla.

2:29Ukrainan prikaati jakoi videon: Venäläisiä raivataan asemista BahmutissaUkraina jakoi videon, jossa se väittää maan armeijan raivaavan venäläisiä asemista Bahmutin ympäristössä. Video on julkaistu toukokuussa.

Zelenskyi: Vastahyökkäyksen aikataulu on päätetty

Tiistaina Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi väitti, että Ukrainan odotetun vastahyökkäyksen aikataulu "on päätetty", kirjoitti yhdysvaltalaismedia CNN.

Zelenskyi esitti väitteensä jokailtaisessa puheessaan.

– Kuten yleensä, armeijan ylipäällikkö ja operatiivisten suuntien komentajat antoivat raporttinsa, Zelenskyi sanoi CNN:n mukaan.

– Ei vain ammusvarannoista, ei vain uusien prikaatien koulutuksesta, ei vain taktiikasta, vaan myös ajoituksesta. Ajoitus on kaikkein tärkein, Zelenskyi jatkoi.

Zelenskyi ei luonnollisestikaan kertonut, milloin vastahyökkäyksen on tarkoitus alkaa.

0:47“Odotamme vain marssijärjestystä” – Ukrainan vastahyökkäystä enteillään, mutta välineistö rapistuu käsiin"Odotamme vain marssijärjestystä ja tarkempaa suuntaa, johon lähdemme. On se sitten Bahmut, Soledar tai mitä tahansa" – Ukrainalaissotilaat sanovat olevansa valmiita vastahyökkäykseen. Juttu on julkaistu huhtikuussa.

Hyökkäystä valmistelevia toimia

Ukraina on pitkin kevättä ja alkukesää vihjaillut vastahyökkäyksen alkamisella ja myös useita kertoja väittänyt vastahyökkäyksen jo, tavalla tai toisella, alkaneen.

Ukrainalaisviranomaiset ovat korostaneet, että vastahyökkäys on sarja toimenpiteitä, ei vain yksi isku.

Sota-asiantuntijat ovat pitäneet esimerkiksi Ukrainan hyökkäyksiä Venäjän polttoainevarastoja vastaan ja iskuja Belgorodiin vastahyökkäystä valmistelevina toimina.

Lue myös: Kremlin mukaan hiv-positiivisia ei kelpuuteta sotaan, mutta media kertoo heitä olevan Ukrainassa satoja – "Ainakin kuolen sankarina"

4:16Pekka Toveri arvioi, millaisissa tunnelmissa Venäjä viettää voitonpäivää: "Mikä olisi nöyryyttävämpää kuin ampua hävittäjä Punaisen torin yllä"Pekka Toveri kertoo: Tällainen tulee olemaan Ukrainan vastahyökkäys.

Lue myös: ISW: Prigozhin kritisoi taas Putinia, löi tällä kertaa vyön alle – "Jos aloittaa sodan, pitää olla teräksiset pallit"

Lisää aiheesta:

Viron tiedustelupomo: Venäjän toinen liikekannallepano "erittäin todennäköinen"Ukrainan tiedustelu: Venäjän kyky suurhyökkäyksiin on loppuMilloin Ukrainan vastahyökkäys alkaa? Kenraali: "Tämä ei ole videopeli"Brittitiedustelu: Venäjä on jo aloittanut suurhyökkäyksensä – "Putin haluaa voittoja, mutta on eri asia saako hän niitä"Venäjällä väitetään Ukrainan vastahyökkäyksen sekä edenneen että epäonnistuneen – kenraali: "Tietävätkö venäläiset, miksi he taistelevat?"Kreml myöntää nyt itsekin sotakoneensa tarvitsevan lepoa Ukrainassa – brittitiedustelu paljastaa, minne Venäjä nyt kalustoaan todennäköisesti keskittää
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaIso-BritanniaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 10:33
    Venäjä

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • 09:19
    Venäjä

    Reuters: Venäjä hyökännyt Ukrainaan kohutuilla 9M729-risteilyohjuksilla

  • 07:46
    Venäjä

    Putin ehdottaa "minitulitaukoa" – Venäjälläkin ihmetellään

  • 07:33
    Venäjä

    FT: Tästä syystä Trump perui Putin-tapaamisen

  • Eilen19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle