Pariskunnan mukaan Google-kääntäjä auttoi heitä rakastumaan, vaikka he eivät puhuneet samaa kieltä.
23-vuotias Chloe Smith ja hänen 25-vuotias napolilainen poikaystävänsä Daniele Marisco tapasivat ensimmäisen kerran yökerhossa Ibizalla.
Sen lisäksi, että musiikki pauhasi niin kovaa, että he eivät kuulleet toisiaan, oli toinenkin este. He eivät puhuneet samaa kieltä. Kaksikko kuitenkin rakastui saman tien ja heistä tuli erottamattomat.
Metro kertoo, että pariskunta keksi ruveta kommunikoimaan Googlen käännöskoneen avulla. He katsoivat myös videoita tekstityksillä.
Nyt kaksi vuotta myöhemmin Chloe ja Daniele ovat oppineet puhumaan sekä italiaa että englantia. He yrittävät varmistaa, että suhde näin jatkuisi.
Pariskunta asuu yhdessä Lontoon Streathamissa. Chloe tekee työtä meikkitaiteilijana ja Daniele on baarimikkona italialaisessa ravintolassa.
Kaksi spontaania reissaajaa
– Danielessa oli jotain jännittävää. Ei haitannut, että emme ymmärtäneet toisiamme. Meillä vain kolahti, Chloe kertoo Metro-lehdelle.

