Britannian tuore koronakaranteenimääräys sai tuhannet Ranskassa lomailevat britit pyrkimään pikaisesti takaisin kotiin.
Vaatimus 14 päivän omaehtoiseen karanteeniin jäämisestä tulee voimaan lauantaina aamuyöllä kello neljältä paikallista aikaa.
Brittien virrasta takaisin kotiin kertovat muun muassa yleisradioyhtiö BBC ja Guardian-lehti. Ranskassa on noin 160 000 brittiläistä lomailijaa, arvioi Britannian liikenneministeri Grant Shapps BBC:lle perjantaina.
– Viimeinen asia mitä haluamme on se, että ihmiset palaavat ja tuovat tartunnat mukanaan, Shapps sanoi.
Britannia päätti karanteenivaatimuksesta torstaina sen jälkeen, kun Ranskassa oli vahvistettu noin 2 670 uutta koronavirustartuntaa. Luku on korkein sitten toukokuun.
Ranska on brittien keskuudessa suosituin lomakohde Espanjan jälkeen. Espanja poistettiin turvallisten maiden listalta heinäkuun jo lopussa.
"Ei varaa olla kahta viikkoa poissa töistä"
Kotiinpaluuruuhkan vuoksi esimerkiksi Englannin kanaalin alla kulkevat junavuorot oli perjantaina myyty loppuun, lentoliput maksoivat maltaita ja Ranskassa tiet ruuhkautuivat lautoille pyrkivistä brittiautoilijoista, mediat kertovat. Lauttavuoroja lisättiin matkustamisen helpottamiseksi.