Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bostonin hyökkääjä juhli Bruinsin edellistä Stanley Cupin voittoa ystäviensä luona – "Se oli outoa aikaa"

2:31Charlie Coyle kommentoi Stanley Cupin ratkaisupeliä:"Jokaisen pitää antaa täysi panos"Pääkuvan videolla Charlie Coylen koko haastattelu!2019 NHLI
Julkaistu 12.06.2019 18:55

Otto Leinonen & Kimmo Romanoff – MTV URHEILU

Boston Bruinsin ja St. Louis Bluesin välisessä finaalisarjassa pelataan keskiviikon ja torstain välisenä yönä seitsemäs ja ratkaiseva ottelu.

Bruins voitti viimeksi Stanley Cupin vuonna 2011. 

Joukkueen nykyinen hyökkääjä Charlie Coyle muistaa tuon päivän hyvin. Tuolloinkin Bruins varmisti mestaruuden finaalisarjan seitsemännessä ottelussa. 

– Muistan, että olin katsomassa sitä kavereideni luona. Sitten menin parin muun kaverin talolle. Kaupungilla autot tööttäilivät ja ihmiset olivat ulkona – se oli tosi siistiä, Coyle totesi medialle. 

Juhliko Coyle villisti mestaruutta?

– Se oli outoa aikaa, sillä vaikka minut oli varattu San Joseen, olin silti Bruins-fani. Perheeni ja kaikki ystäväni ovat intohimoisia Bruins-faneja. Yritin esittää viileää, mutta sisältä olin erittäin innostunut, Coyle vastasi. 

Bruinsin ja Bluesin välinen finaalisarja on ollut viihdyttävä ja samalla jännittävä. Blues on pystynyt hakemaan Bruinsin kotiluolasta sarjan aikana kaksi voittoa. 

Boston pystyi kuitenkin ottamaan kuudennesta ottelusta ison 5-1-voiton ja pakotti näin sarjan seiskapeliin.

Coyle itse on ollut pudotuspeleissä Bruinsin parhaimmistoa, sillä 27-vuotias hyökkääjä on tehnyt 23 ottelussa 9+7=16 tehopistettä.

– Emme välitä, miten voitamme. Jokaisen pitää tehdä työnsä hyvin ja meidän joukkueen pitää olla ehjä. Siitä (Stanley Cup) unelmoit ja sen haluat tapahtuvan.

Pääkuvan videolla Charlie Coylen koko haastattelu!

Lisää aiheesta:

Tuomaritoiminta herättänyt kovaa kritiikkiä Stanley Cup -finaaleissa – "Olen kertonut mielipiteeni jäähyistä, joista olen eri mieltä"Kääntääkö kaudella hankittu etu Stanley Cupin Tuukka Raskille ja Bruinsille? – "Sitä ajattelee, että tällaisessa paikassa tulisi se ero"St. Louis Bluesin kärkihyökkääjä ollut Tuukka Raskin murheena – "Yritän vain olla nopea"Tältä näyttää pettymys: järkyttynyt Sebastian Aho lähes sanaton NHL-putoamisen jälkeenCarolina-kapteenilta raju kommentti "paskaleivästä"NHL-seuran kapteenin ura päättyi Stanley Cup -finaaleihin – ilmoitus koskettavalla kirjeellä
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 07:25
    Jääkiekko

    Oliver Kapaselle kymppi täyteen NHL:ssä

  • 06:38
    Jääkiekko

    Pelottava näky – Roope Hintz talutettiin ulos

  • 06:01
    Leijonat

    NHL:n suomalaiskomeetta tyrkyllä olympialeijoniin? Näin hän vastaa

  • Eilen09:02
    Jääkiekko

    Eeli Tolvanen loisti ratkaisuhetkellä

  • Eilen07:27
    Jääkiekko

    Anton Lundellilta huikea sankariteko