Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bolsonaron pelätään pakenevan – ex-presidentin silmukka kiristyy

Kotiarestissa oleva Jair Bolsonaro näyttäytyi julkisesti 16.8. käydessään tutkimuksissa sairaalassa.
Kotiarestissa oleva Jair Bolsonaro näyttäytyi julkisesti 16.8. käydessään tutkimuksissa sairaalassa.AOP
Julkaistu 27.08.2025 05:34

MTV UUTISET

Korkeimman oikeuden tuomari pelkää ex-presidentin voivan yrittää paeta välttääkseen mahdollisen tuomion.

Brasilialaistuomari määräsi tiistaina maan entisen presidentin Jair Bolsonaron ympärivuorokautiseen tarkkailuun. Tuomari katsoo, että tuomiota odottava Bolsonaro voisi yrittää paeta viranomaisia.

Bolsonaroa syytetään muun muassa vallankaappauksen yrityksestä. Bolsonaron kannattajat valtasivat lukuisia Brasilian hallintorakennuksia sen jälkeen, kun Bolsonaro oli hävinnyt vuoden 2022 presidentinvaalit.

Jos Bolsonaro todetaan syylliseksi, häntä voi odottaa enimmillään 40 vuoden vankeustuomio. Oikeuden odotetaan antavan päätöksensä asiassa syyskuun alkupuolella.

Bolsonaro odottaa oikeuden päätöstä kotiarestissa, johon hänet määrättiin, koska hänen oli katsottu rikkoneen sosiaalisen median käyttökieltoa.

Entisen presidentin liittolaiset olivat julkaisseet hänestä kuvia sosiaalisessa mediassa, mikä uhmasi maan korkeimman oikeuden tuomarin asettamaa kieltoa. Kyseinen kielto asetettiin sen jälkeen, kun Bolsonaron syytettiin yrittäneen häiritä oikeudenkäyntiä verkossa jaetuilla sisällöillä.

Trumpilta rajuja vastatoimia

Uutistoimisto AFP:n näkemän asiakirjan mukaan tapausta käsittelevä korkeimman oikeuden tuomari oli pyytänyt poliisia tarkkailemaan Bolsonaroa kellon ympäri.

Pyynnön Bolsonaron jatkuvasta tarkkailusta oli esittänyt syyttäjänvirasto. Syyttäjät perustelivat pyyntöä viimeaikaisilla paljastuksilla, joiden mukaan Bolsonaro oli viime vuonna suunnitellut hakevansa turvapaikkaa Argentiinasta.

Bolsonaron oikeudenkäynti on hiertänyt Yhdysvaltain ja Brasilian välejä. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on kuvaillut Bolsonaroa vastaan nostettuja syytteitä ajojahdiksi. Brasiliaa vuosina 2019–2022 johtanut Bolsonaro on ollut Trumpin läheinen liittolainen.

Trumpin hallinto on asettanut kymmenille brasilialaistuotteille 50 prosentin tuontitulleja. Yhdysvallat on lisäksi asettanut Bolsonaron oikeudenkäynnin vuoksi pakotteita korkeimman oikeuden tuomareille sekä evännyt viisumeita brasilialaisvirkamiehiltä ja jäädyttänyt heidän varojaan.

Lisää aiheesta:

Brasilian ex-presidentti Bolsonaro määrättiin kotiarestiin – syynä somekiellon rikkominenValkoinen talo: Trump nostaa Brasilian tullit 50 prosenttiinPyysikö Bolsonaro Brasilian presidenttinä ollessaan hakkeria näpelöimään äänestyskonetta? Todistajalausunto voi ajaa Bolsonaron vaikeuksiinBolsonaroa uhkaa porttikielto politiikkaanBrasilian presidentti Bolsonaron koronatoimien syytetään olleen rikoksia ihmisyyttä vastaanBrasilian senaatin koronapaneeli: Vaarallisia koronavalheita levittänyttä presidentti Bolsonaroa vastaan on nostettava syyte rikoksista ihmisyyttä vastaan
BrasiliaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brasilia
  • Eilen13:29
    Moottoripyörät

    Moottoripyöräilijä liukui auton alle – miten tästä voi selvitä hengissä?

  • ti21:35
    Eläintarhat

    Mies kiipesi leijonan aitaukseen Brasiliassa – ei käynyt hyvin

  • 26.11.05:23
    Ulkomaat

    Bolsonaro aloitti 27 vuoden vankeuden

  • 23.11.21:32
    Ulkomaat

    Ex-presidentti Bolsonaro perusteli jalkapantansa tärvelemistä: "Olin vainoharhaisuuden vallassa"

  • 23.11.17:07
    Ilmastonmuutos

    Brasilian ilmastokokouksessa otettiin vain pieniä edistysaskelia – "Yhdysvaltoja oli ikävä"