Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

BMW-kuski kuoli – lähes 1,5 miljoonaa autoa kutsutaan korjauksiin

BMW on yksi valmistajista, joka kutsuu autojaan korjauksiin viallisten turvatyynyjen vuoksi.
BMW on yksi valmistajista, joka kutsuu autojaan korjauksiin viallisten turvatyynyjen vuoksi.Shutterstock
Julkaistu 09.12.2019 10:54

Ville Järveläinen

Takatan vialliset turvatyynyt ovat johtaneet vuosien saatossa jo kymmenien miljoonien autojen takaisinkutsuihin. Tuoreimman korjauskampanjan piirissä on tällä kertaa 1,4 miljoonaa ajoneuvoa.

Autoteollisuuden kautta aikain laajimman takaisinkutsun takana olevan japanilaisen Takatan turvatyynyt ovat jälleen aiheuttaneet massiivisen korjauskampanjan.

Tällä kertaa takaisinkutsun syynä ei kuitenkaan ole turvatyynyn kaasunkehitinyksikön vika, jonka vuoksi kymmeniä ihmisiä on menehtynyt aiemmin. Nämä turvatyynyt saattoivat lauetessaan singota metalliosia auton matkustamoon, ja laukeaminen saattoi tapahtua myös ilman kolaria.

Sen sijaan tässä takaisinkutsussa on kyse turvatyynyjen muista komponenteista, jotka saattavat pettää, mikäli niihin joutuu kosteutta. Seurauksena voi olla turvatyynyn repeytyminen tai tyhjentyminen, mutta kuten kaasunkehitinyksikönkin kohdalla, myös näiden komponenttien vika voi johtaa metalliosien sinkoutumiseen päin autossa matkustavia – tai yksinkertaisesti siihen, ettei turvatyyny laukea.

Vialliset komponentit on valmistettu vuosina 1995–1999, ja niitä on myyty BMW:lle, Audille, Toyotalle, Hondalle sekä Mitsubishille. Takaisinkutsut käynnistyvät tammikuussa.

0:10Näin turvatyynyillä varustettu turvaistuin toimii kolarissa

Katso video: Näin turvatyynyillä varustettu turvaistuin toimii kolarissa.

Lue myös: Ratkaistiinko Jyväskylässä autovalmistajia piinaava miljardiluokan turvatyynyongelma? "Tämä on merkittävä saavutus"

Takaisinkutsu on seurausta australialaisen BMW-kuljettajan kuolemasta sekä kahdesta loukkaantumisesta, joista toinen tapahtui niin ikään Australiassa, toinen Kyproksella.

Konkurssi ja testihuijaus

Vuonna 1993 perustettu Takata ajautui konkurssiin pari vuotta sitten. Keväällä 2018 sen osti kiinalainen Ningbo Joyson Electronic Corp, ja nykyisin Takatan toiminta jatkuu nimellä Joyson Safety Systems.

Takata on ollut vuosien varrella otsikoissa runsaasti. Pariakymmentä valmistajaa koskevien takaisinkutsujen lisäksi yhtiö on narahtanut myös testihuijauksesta.

Lähteet: Bloomberg, National Highway Traffic Safety Administration

Lue myös: Järkyttävä video: Takatan ”tappajaturvatyyny” laukeaa kuin sirpalekranaatti päin naamaa

Lisää aiheesta:

"Älä aja" – Toyota kutsuu korjattavaksi 50 000 autoa Yhdysvalloissa kymmeniä tappaneen vian vuoksiAutojätti kutsuu takaisin 3 miljoonaa ajoneuvoa – syynä 27 ihmistä tappanut valmistusvirheKun auton turvalaite kääntyykin ihmistä vastaan: Valmistaja kutsuu takaisin 7 miljoonaa katumaasturia ja lava-autoaVolvolta iso takaisinkutsu: Turvatyynyvika on mahdollisesti aiheuttanut yhden kuolemanTappajaturvatyynyt iskivät taas – tiesikö henkensä menettänyt Honda-kuski kauhistuttavasta riskistä?Yle: Tuhannet suomalaiset BMW-kuskit saaneet kirjeen räjähdysvaarasta – varaosia tulossa vasta syksyllä
AutotAutoteollisuusTakaisinkutsutLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 16.11.16:37
    Liikenneonnettomuudet

    Raju kolari tallentui kameraan moottoritiellä Tallinnaan – Audi joutui karmeaan paikkaan

  • 15.11.12:44
    Chery

    Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleen

  • 15.11.12:02
    Auton varusteet

    Mitä hyötyä on auton maskipeitosta?

  • 14.11.18:52
    Liikennevalvonta

    Voiko tekoälyn valjastaa peltipoliisien avuksi Suomessakin?

  • 12.11.17:39
    Lifestyle

    Poliisi todisti: Maasturi ajoi vastaantulevien kaistalla Helsingin keskustassa