Bisnestä Hjalliksen kanssa: "Ootteks te hulluja?"
Koska elektroniikka oli Tauno Laaksolle alana vieras, hän ryhtyi varmuuden vuoksi yrittämään entisen kollegansa kanssa myös tutummilla vesillä. Parkkilaitosten maksukassoja ja puomeja toimittava firma oli pystyssä 1994–1998.
– Hjallis Harkimo rakensi silloin Hartwall Areenaa, ja menimme hänen puheilleen saadaksemme parkkilaitoksen asiakkaaksemme. Hjallis tuhahti, että "ootteks te hulluja, meillähän on satoja junnuja, jotka voi hoitaa parkkilaitosta", Tauno Laakso kuvailee.
– Vastasimme, että junnut on junnuja, ei ne pysty tällaista hoitamaan – me hoidamme ja tuomme laitteet. Hjallis sanoi, että "no perkele, tehkää tarjous". Ja mehän teimme.
Yrittäjät rahoittivat laitteet itse ja saivat paljon uusia kauppoja lippulaivansa takia. Ura parkkilaitosbisneksessä loppui kuitenkin nopeasti, kun laitevalmistaja vaihtoi edustajiaan koko Euroopassa.
– Työmme hedelmät kaatuivat lottovoittona uudelle edustajalle, ja meidät pioneerit jätettiin syrjään, Laakso muistelee lyhyesti kukoistanutta yritystään.
Lue Taunon koko uskomaton uratarina:
Piia Simola/Studio55.fi
Uusimmat
-
15:00
Maineikkaasta "eliittilukiosta" valmistuva Sofia toivoo, että arvosanoista ei stressattaisi niin paljon: "Elämä ei lopu siihen"
-
14:36
Tv-kamera ei näyttänyt koko totuutta Kalle Rovanperän hurjasta tilanteesta – lehmä "lensi näyttävästi"
-
14:26
Helsingin poliisin romanioperaation kohteeksi joutui yli 1 500 ihmistä, sanoo Poliisihallitus
-
14:26
Tehy ei halua hoitajille oikeutta kieltäytyä abortin tekemisestä
-
14:26
Raahen Halloween-murhaaja tuomittiin tahdonvastaiseen hoitoon – oli syyntakeeton
-
14:21
Ukraina on iskenyt venäläiskohteisiin Berdjanskin satamakaupungissa: "Vapauttaminen lähestyy" – MTV seuraa sotaa
-
14:11
Upea koristelu kakkuun täysin ilmaiseksi – oletko tajunnut, että tätäkin voi syödä?
-
14:01
Huippu-dj Alan Walker teki Käärijän Cha cha chasta oman versionsa – fanit riemastuivat yhteistyöstä: "Voiko tämä olla totta?"
-
13:55
Kalle Rovanperä törmäsi lehmiin! Katso kovavauhtinen vaaratilanne ja raju väistöyritys
-
13:51
Blinken: Venäjän hyökkäyssota on ollut strateginen virhe – MTV seuraa USA:n ulkoministerin vierailua Suomessa
-
13:33
Tulli takavarikoi yli 700 000 euroa käteistä huumelääkkeiden tuonnista epäillyltä
-
13:29
Suurin osa suomenruotsalaisista haluaisi nähdä RKP:n, SDP:n ja kokoomuksen hallituksen, kertoo Åbo Akademin kysely
-
13:06
Hirvittävä tilanne MM-rallissa: kuski oli ajaa kalliolta alas, jäi kahden kiven väliin
-
13:00
Tässä ovat Love Island Suomi -sinkut – mukana TikTok-tähtiä, wellnessmalli ja vanginvartija
-
12:48
Vakavaa väkivaltaa Vantaalla, uhria puukotettiin rintakehään – toinen epäillyistä alaikäinen
-
12:41
Skoda-kuski sai poliisin peräänsä – härski temppu tallentui videolle
-
12:37
MTV seuraa: Lappi kävi ulkona, Rovanperä osui lehmään – Sardinian hirviöpätkä maineensa veroinen
-
12:25
NHL:n venäläispelaajan mystisestä katoamisesta lisätietoja – poliisi julkaisi videon sekavasta jälkipyykistä: "Hän on hullu"
-
12:25
"Ajettiin lehmän yli, varmaan parinkin" – Kalle Rovanperältä huima lausunto, tämä ajovideo hämmästyttää!
-
12:13
Kolmas epäilty vangittu Porin lapsikaappauksesta
-
Lataa lisää