Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bikineihin pukeutunutta naista käskettiin vaihtamaan "konservatiivisempaan" asuun uima-altaalla: "Minusta tämä on loukkaavaa"

0:25Oletko bikinikunnossa? Tämä video kertoo sen helpostiOletko bikinikunnossa? Tämä video kertoo sen helposti
Julkaistu 08.04.2019 19:31

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Yvette oli uima-altaalla bikineissä, joita oli käyttänyt samassa paikassa useita kertoja. Tällä kertaa hän kuitenkin sai kuulla valituksia asuvalinnastaan.

Yvette Harvie-Salter, 26, ei päässyt viettämään mukavaa päivää uima-altaalla. Naista pyydettiin peittämään itsensä altaalta Uudessa-Seelannissa, kertoo Stuff; syyksi kerrottiin Yvetten bikinivalinta.

LUE MYÖS: Lauran hillitön kuvapari pilkkaa härskejä bikinejä – tähän näkyyn ei tarvita kuin vyö, lasten t-paita ja asennetta!

Bikinit eivät olleet "soveliaat"

Yvette oli viettämässä aikaa Albany Stadium Pool -altaalla bikineissä, joita oli käyttänyt samassa paikassa useita kertoja.

– Nainen, joka ilmeisesti oli vuorossa oleva päällikkö, veti minut ulos spasta, kun vain vietin iloisesti omaa aikaa, ja sanoi, että hänen täytyy puhua kanssani yksityisesti, Yvette kuvaili Facebookissa.

– Ilmeisesti bikinit, joita käytin ja olen käyttänyt samalla altaalla viime kuukausien ajan, eivät ole soveliaat.

Pyydettiin pukeutumaan "konservatiivisemmin"

Yvetteä pyydettiin pukeutumaan johonkin "konservatiivisempaan".  Bikineitä ei kuitenkaan ole kielletty altaan säännöissä.

Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

– Hänen sanansa olivat, ettei kyseessä ole "sääntö", mutta että muutamat äidit ovat valittaneet asiasta.

Yvetteltä oli tiedusteltu, onko hänellä kotona muita bikineitä.

– Minulla on, mutta ne ovat kaikki samanlaisia! Ostin nämä bikinit Glassons-kaupasta kirjaimellisesti altaan ohi kulkevan tien toiselta puolelta, ja nyt on vuosi 2019.

"Minusta tämä on loukkaavaa"

Yvette kertoo, että häntä ärsyttävät jotkut altaan käyttäjät: allas joudutaan esimerkiksi usein sulkemaan, koska lapset ulostavat sinne vahingossa, eikä hän silti ole valittanut asiasta. 

Tällaiset bikinit Yvettellä oli yllään. Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

Yvette kertoo, että hänelle naurettiin, kun hän vaati rahojaan takaisin jouduttuaan lähtemään. Hän kuitenkin sai rahansa lopulta.

– Minusta tämä on loukkaavaa. Olen käynyt tällä altaalla jopa kolme kertaa viikossa viimeisten vuosien ajan, ja he menettivät juuri arvokkaan asiakkaan.

"Olemme pahoillamme, että hänen olostaan tehtiin epämukava"

Altaita ylläpitävän neuvoston mukaan tilanne hoidettiin väärin ja Yvette on edelleen tervetullut altaalle.

– Haluan tarjota asiakkaallemme vilpittömän anteeksipyynnön hänen kanssaan puhuneen hengenpelastajan ja tiimin puolesta, vapaa-ajan aktiviteeteista Aucklandin alueella vastaava Rob McGee kommentoi.

McGeen mukaan Yvetteä ei varsinaisesti pyydetty lähtemään altaalta, mutta hän ymmärtää, miksi tämä halusi tehdä niin. Yvetten mukaan hänelle oli sanottu, ettei hän voisi viettää aikaa bikineissä altaalla.

– Olemme pahoillamme, että hänen olostaan tehtiin epämukava, ja hengenpelastaja, joka kertoi hänelle palautteen muilta asiakkailta, tietää nyt, että toimintatapa oli väärä, McGee sanoo.

Joutui nettikiusaamisen kohteeksi

Yvetten tarina levisi moniin medioihin, eikä vaikutus ollut pelkästään positiivinen. Nainen kertoo Facebookissa, että aikoo viettää aikaa poissa sosiaalisesta mediasta, koska on joutunut trollihyökkäyksen kohteeksi.

– Olisin mieluummin ollut anonyymi koko jutun suhteen, mutta ymmärrän, miksi he käyttivät kuviani ja profiiliani mediassa (en syytä ketään). Tarinan ei pitänyt kertoa minusta, se kertoo epäreiluudesta, joka tapahtui huolimatta siitä, kenelle se tapahtui, Yvette kirjoitti.

Yvette kertoo, ettei ole saanut luvattua anteeksipyyntöä eikä "rehellisesti sanottuna edes odota" sitä.

Lue kaikki lifestyle-aiheiset artikkelit!

Lähteet: Facebook.com, Yahoo.com, Stuff.co.nz 

Lisää aiheesta:

Kristy sai huutia oman taloyhtiönsä uima-altaalla, koska käytti bikineitä: "Luulin, että se oli vitsi"Samin pakarat paljastavat narubikinit aiheuttivat välikohtauksen yleisellä rannalla – poliisit paikalle: "Miten tuo muka ei olisi sopimatonta?" Onko tämä uima-asu "liian säädytön"? Tuntematon nainen haukkui Aurean bikinit: "He tuijottavat takapuoltasi, joka on näytillä julkisella paikalla"Tämä asu oli jollekin liikaa – nainen heitettiin ulos ravintolasta: "Sitä ei pidetä seksikkäänä"Saksalaisnainen heitettiin ulos kuntosalilta, koska "paljastava" toppi häiritsi miehiä: "Eivätkö he ennen ole nähneet naista?"Nainen häädettiin uima-altaalta ”asiattoman” uimapuvun vuoksi – onko tämä muka liian härski?
VartaloRantalomaKesäSomehititKauneus ja tyyliLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Vartalo
  • 6.7.08:30
    Selluliitti

    Pääseekö selluliitista eroon? Eri ikäiset naiset testasivat laitehoitoa ja hämmästyivät

  • 18.6.18:53
    Rusketus

    Tasainen ja kestävä päivetys itseruskettavilla? Varo virheitä – "Voi pahimmillaan mennä koko juhla pilalle"

  • 26.5.09:46
    Painonhallinta

    Rikkoivatko uudet laihdutuslääkkeet kehorauhan? "Koska kaikki voivat olla tästä eteenpäin laihoja"

  • 20.2.11:20
    Veera Bianca

    Veera Biancalle jopa satoja vihakommentteja päivässä: "Pahimmillaan joku yrittää soittaa"

  • 13.2.09:01
    Painonhallinta

    Tiesitkö? BMI-lukemaa ei kannata liikaa tuijottaa – tämä oli sen alkuperäinen tarkoitus