Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nyt Obama epäilee Bidenin mahdollisuuksia – kampanja täydessä syöksykierteessä

2:34Trumpin puhetta odotetaan mielenkiinnolla USA:ssaKatso myös video: Kirjeenvaihtaja Mari Karppinen kertoo tunnelmista republikaanien puoluekokouksesta.
Julkaistu 18.07.2024 20:43
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Yhdysvaltalaismedioiden mukaan Barack Obamakin kyseenalaistaa nyt Bidenin voitonmahdollisuudet.

Entinen Yhdysvaltojen presidentti Barack Obama on sanonut läheisille liittolaisilleen, että hänen mielestään Joe Bidenin voittomahdollisuudet ovat laskeneet merkittävästi, kirjoittaa yhdysvaltalaismedia The Washington Post.

Obaman kerrotaan sanoneen, että Bidenin on syytä harkita vakavasti ehdokkuutensa jatkoa ja uskottavuutta. 

WP perustaa tiedon omiin tietolähteisiinsä. 

WP:n mukaan Obama on puhunut presidentti Bidenin kanssa vain kerran huonosti mennään vaaliväittelyn jälkeen. Donald Trumpia vastaan käyty väittely nosti Bidenin iän entistä enemmän keskiöön, koska Bidenin suoritus oli niin heikko. 

Myös Nancy Pelosi avasi suunsa

Julkisesti Obama on korostanut, että hän tukee Bidenia ja että presidentti tekee itse päätöksen jatkamisestaan kisassa. Kulissien takana Obama on kuitenkin useiden yhdysvaltalaismedioiden mukaan vastaillut useiden huolestuneiden demokraattien puheluihin. 

Yhdysvaltain kongressin entinen puhemies Nancy Pelosi ja Obama ovat käyneet puhelinkeskustelun Bidenin jatkoon liittyen. 

Pelosi on jo suoraan itse sanonut Bidenille, että hän ei voi voittaa Trumpia. Biden oli suhtautunut puolustelevasti. 

Obaman sana on painava demokraattipuolueessa. Hän on korostanut haluavansa suojella entisen varapresidenttinsä poliittista perintöä. Obaman mukaan Bidenin perintö vaarantuu, jos republikaanit saavat haltuunsa Valkoisen talon ja edustajainhuoneen. 

Lue myös: Nancy Pelosi Bidenille: Et voi voittaa Donald Trumpia

"Bidein ei väisty"

Bidenin kampanja vakuuttelee edelleen Bidenin pysyvän kisassa.

Bidenin kannastuslukujen kuitenkin kaventuessa, myös Obama on kertonut lähteiden mukaan olevansa huolissaan siitä, että mielipidemittaukset ovat kääntymässä Tumpin hyväksi ja siksi suurimmat kampanjan rahalliset tukijat ovat hylkäämässä Bidenin. 

Obama, joka on ehkä demokraattipuolueen arvostetuin henkilö, pitää silti matalaa profiilia ja mahdollisesti suojelee pitkäaikaista ystävyyttään Bideniin.

Obaman rooli puolueen johtajana vuosina 2008-2016 on kuitenkin tehnyt hänestä äänitorven koko puolueen huolenaiheille.

Osa Obaman entisistä Valkoisen talon neuvonantajista on julkisesti kehottanut Bidenia väistymään. 

Lue myös: 

Bidenilla todettu koronatartunta

George Clooney paljastaa, millaisen Bidenin näki varainkeruutilaisuudessa: "Tarvitsemme uuden ehdokkaan"

Video: Kirjeenvaihtaja Mari Karppinen kertoo, onko Biden onnistunut taltuttamaan spekulaatiot jatkostaan

1:06Kirjeenvaihtaja Mari Karppinen kertoo, onko Biden onnistunut taltuttamaan spekulaatiot jatkostaan

Lisää aiheesta:

Kampanjapäällikkö: Biden pysyy ehdottomasti mukana presidentinvaalikisassaBidenilla todettu koronatartuntaBiden puolusti ehdokkuuttaan soittamalla television aamuohjelmaan – Valkoinen talo tyrmää huhut sairaudestaDemokraattikuvernöörit tapasivat Bidenin –  "Rehellinen keskustelu"Yhdysvaltalaismedia: Perhe kehottaa Bidenia jatkamaan presidenttikisassaKirjeenvaihtajan kommentti: Biden pitää kansakunnan tila -puheensa laskevien kannatuslukujen keskellä – tähtäimessä silti 2024 presidentinvaalit
Barack ObamaJoe BidenYhdysvaltain vaalit 2024Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Barack Obama
  • 16.11.05:30
    Trumpin Yhdysvallat

    Ikiaikainen demokraattialue kääntyi Obamasta Trumpiin: "Uskon, että voimme päätyä jopa sisällissotaan"

  • 18.9.08:57
    Charlie Kirk

    Obama: Yhdysvaltoja uhkaa ennennäkemätön kriisi – Valkoinen talo hyökkäsi heti

  • 8.9.22:32
    Donald Trump

    Sotilasakatemia perui Tom Hanksin palkinnon – Trump ylistää päätöstä

  • 25.8.15:30
    Michelle Obama

    Michelle Obamalta yllättävä paljastus – toinen tytär oli haastava lapsi isälleen

  • 12.8.06:30
    Venäjä

    Putin voi tehdä historiaa perjantaina