Suomen miesten jääkiekkojoukkue Sotshin olympiaturnaukseen nimettiin tänään. Joukkueessa ei ole hyvään vireeseen äitynyttä Floridan Sean Bergenheimia.
29-vuotias Bergenheim on istutettu Aleksander Barkovin rinnalle ja tehoja on alkanut tulla: kuudessa edellisessä pelissä hän on tehnyt kuusi maalia. Yhdeksään edelliseen peliin hän on tehnyt pisteet 7+1. Barkov on mukana Sotshi-joukkueessa.
Leijonien päävalmentaja Erkka Westerlundin mukaan Bergenheim, Jarkko Immonen ja Teemu Hartikainen ovat lähimpänä nousta joukkueeseen, jos joku loukkaantuu tai jää muusta syystä pois.
– He ovat olleet nyt lähimpänä, kun viimeisiä ratkaisuja on tehty. Tulin eilen Floridasta ja näin viimeisiä pelejä. Bergenheim on todella hyvässä iskussa tällä hetkellä ja pelaa Barkovin kanssa hyvin yhteen. Hän joutuu vähän tekemään töitä sen vamman kanssa, jonka takia hän huilasi vuoden, Westerlund selvittää.
Bergenheimiin voidaan siis olla yhteydessä, jos tarve tulee.
– Hän oli lähellä joukkuetta, tässä tullaan roolituskysymyksiin, Westerlund sanoi.
Bergenheim on tehnyt tämän kauden 28 pelissä pisteet 10+3.