Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Belgia ei pelkää kovaa turnauskaaviota – "Näytimme olevamme iskukykyisiä"

Belgia
Belgiaullstein bild - Sven Simon/ All Over Press
Julkaistu 29.06.2018 10:51

MTV SPORT-Reuters

Belgia ei lähtenyt taktikoimaan torstaina, kun se kohtasi Englannin G-lohkon päätösottelussa. Belgia voitti ottelun 1-0 ja marssi lohkovoittajana jatkoon.

LUE MYÖS: Belgia ja Kroatia nousseet MM-rankingissa - tästä kutkuttavasta asetelmasta maailmanmestaruus ratkaistaan!

Ennen ottelua molempien joukkueiden kokoonpanot herättivät ilmaan kysymyksiä taktikoinnista, sillä joukkueiden tähtipelaajat loistivat poissaolollaan. Media spekuloi Englannin ja Belgian välttävän voittoa päästäkseen turnauskaavion "helpommalle" puolelle.

– Et sinä voi suunnitella ihanteellista skenaariota. En usko, että MM-kisoissa voi menestyä yrittämällä päästä helpoimman kautta. Me saimme kokea sen EM-kisoissa kaksi vuotta sitten, Belgian päävalmentaja Roberto Martinez sanoo viitaten edeltäjänsä Marc Wilmotsin EM-kisataipaleeseen.

LUE MYÖS: Onko tässä kisojen hauskin moka? – Belgia-tähti nauraa itselleen somessa

Median puheet eivät missään vaiheessa vaikuttaneet Belgian joukkueeseen. Keskikenttäpelaaja Youri Tielemansin mukaan Belgia sai voitosta lisää puhtia.

– Pidimme kentällä hauskaa. Nuo laskelmat eivät merkinneet meille mitään. Kaavion molemmat puolet ovat haastavia. Me näytimme, että meidän kokoonpanomme on iskukykyinen joka puolelta. Meillä on kaikki hyvin, Tielemans painottaa.


Lisää aiheesta:

Jose Mourinho varoittaa Englantia EM-välierästä – järkytys Christian Eriksenin kohtalosta jalostanut Tanskaa: "Ovat löytäneet eri tavan pelata"Huuhkajien lohkon ykkössuosikin raju takaisku puhuttaa: "Suuri menetys"Ranskan päävalmentaja ei juhlinut lohkoarvonnan tulosta – shokkitappio Suomelle tuoreessa muistissa: "Se nähtiin lokakuun ja marraskuun otteluissa"Belgian historian ensimmäiselle MM-mitalille johtanut valmentaja nostaa esille avainasian menestykseenEnglanti pelaa MM-pronssista – päävalmentaja Southgate ei pidä maataan niin hyvänäMitä tämä nyt on? Belgia lepuuttaa avainpelaajiaan Englantia vastaan – "Tärkeintä ei ole voitto"
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 16:52
    Rattiraivo

    Liverpoolin mestaruusparaatissa väkijoukkoon ajanut mies sai yli 21 vuoden vankeustuomion

  • Eilen19:56
    Veikkausliiga

    Armeijaan lähteneeltä Veikkausliigan supertähdeltä paljonpuhuvaa tekstiä: "Tulee kirottua itseään"

  • Eilen16:15
    Rattiraivo

    Syyttäjä: Mies ajoi väkijoukkoon Liverpoolin mestaruusparaatissa, koska halusi päästä kohteeseensa – 134 loukkaantui, joukossa vauva

  • Eilen15:29
    Veikkausliiga

    Veikkausliiga-tähti siirtyy Mestarien liiga -joukkueeseen

  • 14.12.22:37
    Valioliiga

    Pelottava hetki Valioliigassa – pelaaja lähetettiin sairaalaan: "Vaikeuksia hengittää"