Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

BBC: Nainen lukitsi 2- ja 5-vuotiaat lapsensa auton takakonttiin ja läksi shoppailemaan

Poliisi on pidättänyt nelikymppisen naisen, joka oli lukinnut lapsensa auton takakonttiin ja lähtenyt ostoksille. Kuvituskuva.
Poliisi on pidättänyt nelikymppisen naisen, joka oli lukinnut lapsensa auton takakonttiin ja lähtenyt ostoksille. Kuvituskuva.
Julkaistu 28.05.2017 23:44

MTV UUTISET

Yhdysvalloissa poliisi on pidättänyt nelikymppisen naisen, joka oli lukinnut 2- ja 5-vuotiaat lapsensa auton takakonttiin ja lähtenyt itse ostoksille Walmartiin. Tapauksesta uutisoi BBC.

Yhdysvaltalaismedian mukaan 39-vuotiasta Tori Castelloa syytetään lastensa pahoinpitelystä. Lapset ovat nyt isänsä hoivissa.

Tapaus sattui torstaina Riverdalessa Utahissa. Karu tilanne paljastui, kun sivulliset huomasivat Walmart-kauppaketjuun kuuluvan liikkeen parkkipaikalla auton, joka heilui epätavallisesti ja jonka sisältä kuului lasten huutoa.

Lapset pääsivät lopulta ulos autosta, kun ohikulkijat neuvoivat viisivuotiasta, miten luukun saa auki sisältäpäin. Sitä, miten pitkään lapset olivat joutuneet olemaan takakontissa, ei ole tietoa.

Paikallinen poliisi Casey Warren toteaa Goodutah.com-uutissivustolla, että ei ole koskaan oikein jättää lapsia lukkojen taakse autoon, saati sitten auton tavaratilaan. Hän kiittää ”laupiaita Samarialaisia” siitä, että he auttoivat lapset ulos pinteestä.

Utahin lain mukaan alle 9-vuotiaan lapsen jättäminen valvomatta autoon on rikos, josta voidaan tuomita sakkoa tai vankeutta. Laki pantiin täytäntöön vuonna 2011, kun useita lapsia oli kuollut kuumiin autoihin, joihin heidät oli jätetty yksin.

Lisää aiheesta:

Äiti lukitsi kaksi pientä poikaansa huoneeseen ja lähti töihin – poliisi löysi alastomat lapset satojen kärpästen seasta karmeissa oloissa YhdysvalloissaJärkyttävä tapaus Yhdysvalloissa: Isä unohti lapsensa autoon ja meni työvuoroon sairaalaan – kaksosvauvat kuolivat kuumaan autoon Karmea tapaus tallentui valvontakameraan USA:ssa: 3-vuotias sai surmansa – vankilasta juuri vapautunut äiti ajoi tahallaan pojan päällePikkutyttöjen pyjamabileet keskeytyivät järkyttävällä tavalla Kaliforniassa – lapset taistelivat ikkunasta tunkeutunutta alastonta miestä vastaanAikuiset tajuttomina etupenkillä – heroinistipariskunnan poika sai uuden kodin3-vuotias etsi leluaan autosta ja jäi lukkojen taakse – kuoli kuumaan autoon
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • 17:45
    Pariisi

    38-vuotiaalle naiselle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • 16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 13:23
    Tutkimustulokset

    Tutkijat löysivät kuusi miljoonaa vuotta vanhaa ilmaa

  • 11:50
    Ukrainan sota

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle