Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
4:18Kokoontumisohjeet kiristyvät – syyskuussa yli 50 hengen tilaisuuksissa pitää olla turvavälitKatso videolta, mikä kokoontumisohjeissa muuttuu.
Julkaistu 26.08.2020 16:30
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Aluehallintovirasto on antanut uusia ohjeita koronavirukseen liittyen. Ohjeet eivät kuitenkaan Etelä-Suomen Aluehallintoviraston tartuntatautien aluehallintoylilääkäri Mikko Valkosen mukaan pidä sisällään mitään uutta, mutta niitä on tarkennettu.

Etelä-Suomen Aluehallintoviraston tartuntatautien aluehallintoylilääkäri Mikko Valkosella ei ole tarkempaa tietoa siitä, miten niin kutsuttu nollamoka pääsi tapahtumaan.

– Avi noudatti Sosiaali- ja terveysministeriön ohjetta ja valmisteli päätökset sen ohjekirjeen perusteella, jonka silloin saimme.

Hän kertoo, että STM:n ilmoituksen jälkeen Avi katsoi kirjeessä olleet perusteet läpi.

– Katsoimme, että nämä päätösperusteet ovat edelleen voimassa.

Mitään radikaalia muutosta ohjeisiin ei ole siis annettu, eikä esimerkiksi tilaisuuksiin osallistujille ole määritelty ylärajaa. Syyskuussa järjestettävissä yli 50 hengen tilaisuuksissa pitäisi kuitenkin kyetä pitämään turvavälit.

Valkosen mukaan Avilla on tartuntatautilain perusteella oikeus ehkäistä tartuntatautien leviämistä.

Lue lisää: Avi pitää sittenkin nollamokapäätöksen voimassa, yleisörajoitukset kiristyvät: Yli 50 hengen tilaisuuksia saa silti järjestää, rajoituksia 500 henkeen ei edes mainita

Lue myös: Matkailu- ja ravintola-ala tyrmää uusimmat koronakiristykset: "Virus ei ole levinnyt yleisötilaisuuksissa"

Avin ylilääkäri MTV:lle: Tapahtumille ei yleisöylärajaa, mutta se voi muuttua, sillä kansalaiset ovat unohtaneet jotain – "Huudetaan vaan, että pitää päästä testiin"

Kannattaako yleisötapahtumiin mennä?

Valkonen muistuttaa, että jos tilaisuuksissa pakkaudutaan tiiviisti, niin taudin saamisen riski kasvaa.

– Pitää miettiä, että kannattaako sellaiseen tilaisuuteen mennä, jossa on valtavasti väkeä.

Viranomaiset antavat hänen mukaansa ohjausta asiaan liittyen. Valkonen kuitenkin haluaisi ihmisten muistavan yksilön vastuun.

– Edelleen korostan sitä, että jokaisen yksilön tekemiset ja tekemättä jättämiset ovat tärkeitä. Se on tuntunut tässä unohtuvan, kun huudetaan vaan, että pitää päästä testiin.

Erityisesti nuorille Valkonen haluaa sanoa, että taudista voi seurata pysyviä oireita.

– Kaikkia jälkiseuraamuksia ei tiedetä eikä osata vielä etsiä. Vaikka taudista saattaa selviä, niin siitä voi tulla pysyviä haittoja, joiden kanssa voi joutua elämään.

Uusia rajoituksia?

Valkonen kertoo, että pitkällä tähtäimellä katseltuna on mahdollista, että isot tapahtumat voitaisiin tulevaisuudessa perua.

– Ihmiset ovat tuudittautuneet siihen, että tilanne olisi jollain lailla ohi ja käyttäytyminen on tullut huolettomammaksi. 

Valkonen muistuttaa myös syksyllä alkavista harrastustoiminnoista sekä siitä, että ihmiset viettävät entistä enemmän aikaa sisätiloissa.

– Jos tartunta pääsee nyt jo vaikeaan vaiheeseen, niin olemme pian rajoitustoimenpiteiden edessä. Se ei ole kenenkään etu.

Lisää aiheesta:

THL:n Mika Salminen: Koronapandemia on lähestymässä loppuaan – "Olen optimistinen sen suhteen, että tää oli nyt tässä"Tapahtumateollisuuden terveiset päättäjille: ”Liian vähän liian myöhään – hallitus on koko ajan myöhässä”Pimentoon jätetty kaupunginjohtaja ihmettelee, milloin kunnat saavat itse päättää rajoituksista: "Ei tässä ole minkään valtakunnan järkeä"Mitä jos maahantulija kieltäytyy testistä, miksei avi kannattanut liikuntapaikkojen täyssulkua? Avin ylijohtaja vastaa kansalaisia ihmetyttäviin kysymyksiinKorona leviää erityisesti Vaasan seudulla – suunnitellaanko alueen eristämistä? Katso tuoreimmat tiedot Suomen koronatilanteestaHus-johtaja ehdottaa Uudellemaalle lisää rajoituksia – toiveena hengityssuojainpakko: "Vaihtoehtoisessa mallissa epidemia kestää pahimmillaan jouluun saakka"
KoronavirusTapahtumatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä