Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asuntoon murtautunut puukottaja kertoi poliisille yrittäneensä tappaa – paikalla ollut pelasti uhrin

Poliisi tutkii tekoa murhan yrityksenä, törkeänä kotirauhan rikkomisena, pakottamisena sekä vahingontekona.
Poliisi tutkii tekoa murhan yrityksenä, törkeänä kotirauhan rikkomisena, pakottamisena sekä vahingontekona.
Julkaistu 10.08.2016 14:26
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi sai maanantaina hieman ennen keskiyötä ilmoituksen puukotuksesta Ikaalisten Kartun kylässä.

Ilmoituksen mukaan mies oli murtautunut omakotitaloon ja lyönyt asunnon omistajaa eri puolille vartaloa. Poliisi otti asunnosta kiinni vuonna 1978 syntyneen paikkakuntalaisen miehen, joka kertoi partiolle tulleensa tappamaan asunnon omistajan. Mies oli varautunut myös bensakanisterilla talon sytyttämistä varten.

Asunnon vuonna 1957 syntynyt omistaja toimitettiin erikoissairaanhoidon päivystykseen. Hän oli suojautunut iskuilta käsillään ja jaloillaan, joihin useimmat veitseniskuista olivat osuneet.

Kolmas henkilö pelasti

Teon motiivina lienee yksityiselämään liittyvä pitkään jäytänyt epäily asianomistajaa kohtaan. Miehen pelastus oli asunnossa ollut kolmas henkilö, joka sai tilanteen rauhoitettua poliisin paikalle tuloon saakka.

Epäilty oli valmistellut tekoa hankkimalla keittiöveitsen ja bensakanisterin, sekä pakottamalla toisen henkilön kuljettamaan hänet tapahtumapaikalle autolla. Tekovälineinä käytetyt keittiöveitsi ja bensaa sisältänyt tankki takavarikoitiin.

Poliisi tutkii tekoa murhan yrityksenä, törkeänä kotirauhan rikkomisena, pakottamisena sekä vahingontekona. Esitutkinta on edennyt poliisin mukaan hyvin hyvin ja valmistuu syyteharkintaan vielä syksyn aikana. Epäiltyä esitetään vangittavaksi Pirkanmaan käräjäoikeudessa.

Lisää aiheesta:

Jatkuvasti rikoksia tehtaillut nainen lähti etsimään miesystäväänsä tuttavan asunnolta aamuyöllä – iski asukasta veitsellä rintaanMies hakkasi toisen kuoliaaksi avolenkkiavaimella ja soitti poliisin – poliisi kuvailee tekotapaa erityisen raa'aksi ja julmaksiVanhat kaunat yltyivät, kaksikko puukotti miestä hengenvaarallisesti Joensuussa – silminnäkijän rohkea teko johdatti epäiltyjen jäljilleSaksilla aseistautunut mies hyökkäili Raumalla ihmisten kimppuun – uhkasi tappaa ja talttui vasta sähkölamauttimellaMies rikkoi ikkunan ja tunkeutui asuntoon – yritti tappaa naisen teräaseellaIkaalisten puukotuksesta epäilty vangittiin
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 16:09
    Elokapina

    Elokapina-aktivistien kantelut poliisin televalvonnasta hylätty

  • 16:05
    Oikeudenkäynnit

    Pillerikaupat menivät mönkään Mikkelissä – karkuun kaasuttanut kuljettaja syytteessä taposta

  • 13:47
    Tulipalot

    Ikaalisten kerrostalopalo sai alkunsa lasten tulenkäsittelystä

  • 11:21
    Huijaukset

    KRP varoittaa: Älä lataa pyynnöstä sovellusta tai voit menettää rahasi

  • 10:36
    Henkirikokset

    Epäily: 30-vuotias nainen tapettiin Nurmijärvellä viikonloppuna