Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asuntolainat kaksinkertaistuneet 2000-luvulla – Suomen Pankki haluaa tehokkaampia keinoja velkaantumisen hillintään

Suomen Pankin mukaan kuluttajien talouslukutaitoja pitäisi kohentaa.
Suomen Pankin mukaan kuluttajien talouslukutaitoja pitäisi kohentaa. Lehtikuva
Julkaistu 10.05.2017 18:17

MTV UUTISET – STT

Takaisinmaksuaikojen pidentyminen, asuntojen kallistuminen ja muuttoliike halvempien asuntojen paikkakunnilta kalliimpien asuntojen kaupunkeihin ovat kaksinkertaistaneet suomalaisten asuntovelat 2000-luvulla.

– Laina-ajoissa on tapahtunut merkittävä muutos, korostaa Suomen Pankin johtokunnan jäsen Marja Nykänen. Helmikuun alussa Suomen Pankin johtokunnan jäsenenä aloittanut Nykänen muistuttaa myös, että asuntovelat ovat keskittyneet suhteellisen harvoille kotitalouksille.

– Tähän on syytä kiinnittää huomiota, jotta kotitalouksien velkaantumista voitaisiin hillitä, Nykänen varoittaa.

Noin puolet asuntoveloista on kotitalouksilla, joilla velkaa on yli kolme kertaa vuosituloihin verrattuna. Runsaalla kymmenellä prosentilla kotitalouksista velkaa on yli viisi kertaa vuosiansioiden määrän.

– Taustalla nähdään se, että uusien asuntolainojen ehdoissa on höltymistä, Nykänen sanoo.

Pitkät takaisinmaksuajat voivat aiheuttaa hankaluuksia kotitalouksille, kun korot nousevat ja jos tulot putoavat.

Suomen Pankki ehdottaa tehokkaampia välineitä kotitalouksien velkaantumisen ja asuntoluottokannan kasvun hillitsemiseksi. Niitä ovat tulosidonnaiset lainakatot, asuntolainojen enimmäispituudet ja asuntolainojen lyhennysvelvoite.

Tällä hetkellä asuntolainat on sidottu vakuuksien määrään. Lainakatto on nykyisin 90 prosenttia asunnon käyvästä arvosta ja ensiasunnon ostajille 95 prosenttia arvosta. Asunto toimii lainan vakuutena. Tulojen riittävyyden määrittelee pankki.

Nordea pitää kehitystä maltillisena


Nordean maajohtaja Ari Kaperi pitää asuntojen hintojen ja asuntoluottojen kasvua maltillisena, eikä hälyttäviä merkkejä ole. Hän ei näe tarvetta asettaa uusia luotonanto- tai muita kattoja.

– Pankkien omilla luotonanto- ja riskienhallintaperiaatteilla on suurempi merkitys kuin keskimääräisillä asuntoluottokatoilla, Kaperi sanoo.

Hän korostaa, että pankki arvioi lähtökohtaisesti jokaisen velallisen tulotason suhteessa lainan määrään sekä laina-aikaan ja varmistaa näin, että tulot riittävät myös korkojen mahdollisesti noustessa.

Suurempana ongelmana Kaperi pitää asuntomarkkinoiden eriytymistä Suomen sisällä. Taantuvilla paikkakunnilla asuntojen hinnat laskevat ja luottojen ehdot ovat tiukemmat kuin muualla.

Talouslukutaitoa pitäisi saada lisää

Suomen Pankin Nykänen peräänkuuluttaa kuluttajien talouslukutaidon lisäämistä. Viranomaisten ja rahoitustoimialan olisi hänen mukaansa edistettävä asiaa.

– Rahoituspalvelujen helppo saatavuus ja laajeneva kirjo lisäävät talouslukutaidon tarvetta, Nykänen tähdentää.

Talouslukutaito on kykyä ymmärtää ja hoitaa omaan taloudenpitoon liittyviä asioita. Tämä on entistäkin tärkeämpää, koska rahoitusala digitalisoituu ja alalle on tullut uusia toimijoita.  

1:59Suomen talous elpyy ja asuntolainojen kysyntä kiihtynyt

Lisää aiheesta:

Hallitus haluaa estää yli 30 vuoden asuntolainat – enimmäismäärää kotitalouksien lainoille ei tulossa: Suomen Pankki erittäin huolissaanValtiovarainministeri Saarikko ei edistä kotitalouksien velkakattoa: "Koti on keskeinen osa suomalaisten varallisuutta"Suomen Pankki vaatii suomalaisille velkakattoa ja asuntolainojen pituusrajoitustaLainakaton pelätään vaikeuttavan ensiasunnon ostamista – näillä konsteilla ihmisten ylivelkaantumista halutaan hillitäAsumisen hinta voi syöstä ihmisen elämää yli varojensa – tiukalle viritetty talous on tyypillinen kompastuskivi: ”On kunnia-asia maksaa varsinkin asuntolainaa pois”Nordea ei näe merkittävää asuntokuplavaaraa Suomen markkinoilla
KotimaaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 11:46
    Sää

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä