Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asunto- ja kiinteistökauppa nousuun lähikuukausina – näin käy hinnoille

2:35Asuntokauppa piristymässäAsuntokauppa piristymässä. Haastattelussa LKV:n toimitusjohtaja Jussi Mannerberg.
Julkaistu 11.04.2024 09:08

MTV UUTISET – STT

Erityisesti pääkaupunkiseudun, Tampereen, Turun ja Oulun välittäjät ennakoivat asunto- ja kiinteistökaupan vilkastumista, selviää Kiinteistömaailman barometrista.

Asunto- ja kiinteistökauppojen määrät lähtevät lähikuukausina nousuun merkittävässä osassa maata, arvioidaan Kiinteistömaailman barometrissa. 

Kaupan vilkastuessa hinnat eivät kuitenkaan nouse välittömästi, koska pienimpiä asuntoja on monin paikoin runsaasti tarjolla. Kaupan kiihtyessä myyntiajat kuitenkin lyhenevät.

– Vasta, kun reilu tarjonta ikään kuin sulaa markkinaan, lähtee hintakisa uudelleen käyntiin, sanoo toimitusjohtaja Mika Laurikainen Kiinteistömaailmasta tiedotteessa.

Uudehkoja perheasuntoja on kysyntään nähden sen sijaan niukimmin tarjolla. Lähes kolmannes välitysammattilaisista arvioikin, että heidän alueellaan tämän vuosituhannen omakotitalojen hinnat lähtevät nousuun jo kevään ja kesän aikana.

Kerrostalokaupassa eniten kaupan kasvuodotuksia on Laurikaisen mukaan isoimmissa asunnoissa.

Oulussa ja Rovaniemellä vahvimmat hinnannousuodotukset

Erityisesti pääkaupunkiseudun, Tampereen, Turun ja Oulun välittäjät ennakoivat kaupan vilkastumista.

– Vahvimmat odotukset hinnannousulle jo alkavalla kesäkaudella ovat Oulussa ja Rovaniemellä. Kysyntään nähden vähäinen tarjonta erityisesti perheasunnoista lisää hinnannousupaineita, Laurikainen sanoo.

Muissa kaupungeissa välitöntä hintojen nousua ennakoivia asuntokaupan ammattilaisia on varsin harvakseltaan.

Puolen vuoden välein julkaistavaan barometriin vastasi maaliskuun lopulla 346 asuntokaupan ammattilaista eri puolilta Suomea.

10:35Uskaltaako ensimmäiseen asuntoon enää sijoittaa?

Uskaltaako ensimmäiseen asuntoon enää sijoittaa? Haastattelussa Danske Bankin henkilöasiakkaiden lainoista vastaava johtaja Sari Takala ja Suomen Hypoteekkiyhdistyksen pääekonomisti Juho Keskinen.

Lisää aiheesta:

Asuntojen hintojen nousu pysähtyy hetkeksi Ukrainan sodan takia, ennustaa KiinteistömaailmaTällaisia kaupunkiasuntoja ostajat nyt himoitsevat – haluttuja asuntoja tulossa viimein markkinoille lisääUuden vuosikymmenen asuntokauppa alkaa myötätuulessa – visaisempaa syrjäseuduilla ja idässä ylipäänsä OP: Asuntokaupan kevät-kesäkausi oli vilkasta myös Suomen pienissä kunnissa – "Väitetään, että kauppa käy vain suurissa kaupungeissa"Hallitusohjelma sai asunnon ostajat empimään – energiaveron korotukset kasvattaisivat pientalollisten kuluja: "Vaaleilla oli välitön vaikutus"Asuntokaupassa alueiden sisäiset erot kasvamassa edelleen – "Mahdollisuuksia valita asuinalueensa kukkaron perusteella"
AsuntokauppaOmistusasuminenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asuntokauppa
  • 30.10.08:03
    Asuntolaina

    Suomalaiset asuvat väkisin epäsopivissa asunnoissa, jos uhkana on myyntitappio

  • 28.10.08:37
    Asuntolaina

    Asuntojen hinnat jatkoivat laskuaan syyskuussa

  • 17.10.06:10
    Pankit

    Yrittäjät kokevat lainavaikeuksia pankkien kanssa – Nordea sanoo haluavansa enemmän riskiä

  • 30.9.06:30
    Talous

    Pankissa yllätyttiin: Ensiasunnoksi halutaan nyt omakotitalo

  • 22.9.06:45
    Asuminen

    Kiinnostaako asuntoflippaaminen? Näin se toimii